Úvod
Kmeňové bunky sú základnými bunkami ľudského tela, ktoré majú dve základné funkcie. Buď môžu jednoducho vytvárať svoje vlastné kópie, alebo môžu vytvárať iné druhy špecializovaných buniek. Embryo vo včasnej fáze vývoja obsahuje kmeňové bunky, ktoré sa pomaly špecializujú do všetkých druhov buniek tela. Dospelé bunky už dnes v laboratóriu dokážeme „preprogramovať“ tak, aby sa vrátili do štádia podobného embryonálnemu a následne mohli vytvárať všetky druhy špecializovaných buniek.
Medicínsky význam kmeňových buniek
Kmeňové bunky odobraté z embryí alebo vytvorené preprogramovaním dospelých buniek sa nemôžu vstreknúť priamo do dospelého tela vzhľadom na riziko, že by sa mohli ďalej reprodukovať a mohli by spôsobiť rakovinu. Avšak v špeciálnych laboratórnych podmienkach ich môžeme prinútiť, aby sa vyvinuli na (v podstate) akýkoľvek typ bunky ľudského tela. Tým by sme získali vhodný zdroj buniek, ktoré by mohli nahradiť tie, ktoré nie je možné po poškodení nahradiť, ako sú srdcové a nervové bunky.
Vezmime si napríklad pacienta s poškodením miechy. Ak by sa podarilo dopraviť do poškodenej miechy nervové bunky, mohol by sa uzdraviť. Nervové bunky by mohli zároveň spomaliť progresiu alebo dokonca zastaviť Parkinsonovu chorobu. Pankreatické bunky by mohli pomôcť zvládnuť cukrovku a tak ďalej. Potenciál je zjavne veľký, avšak v tejto včasnej fáze výskumu je ťažké povedať, ktoré z týchto nádejí sa premenia na skutočnosť v podobe použiteľnej liečby. Odoberanie kmeňových buniek z embryí je veľmi kontroverzné a techniky používané na preprogramovanie buniek sú v začiatkoch. Ešte stále sa nevie, či preprogramované bunky dokážu všetko to, čo embryonálne bunky.