Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Komórki macierzyste

Choose your language

PlayDecide games may be available in multiple languages

Play the game

Download, prepare, discuss & collect results.

SIGN INRegister

Wprowadzenie

Komórki macierzyste to cudowne komórki ludzkiego organizmu, mogą się powielać, tworząc swoje kolejne kopie lub mogą zmienić się w inny typ komórek. Zarodek znajdujący się na wczesnym etapie rozwoju zawiera komórki macierzyste, które z czasem specjalizują się i przekształcają we wszystkie rodzaje komórek budujących organizm.

Komórki macierzyste a medycyna

Author / translator

Wprowadzenie

Komórki macierzyste to cudowne komórki ludzkiego organizmu, mogą się powielać, tworząc swoje kolejne kopie lub mogą zmienić się w inny typ komórek. Zarodek znajdujący się na wczesnym etapie rozwoju zawiera komórki macierzyste, które z czasem specjalizują się i przekształcają we wszystkie rodzaje komórek budujących organizm.

Komórki macierzyste a medycyna

Komórki macierzyste pobrane od embrionów nie byłyby bezpośrednio wprowadzane do organizmu dorosłego pacjenta z obawy przed ich przekształceniem się w tkankę nowotworową. Jednak za pomocą specjalnych technik laboratoryjnych można takie komórki zmusić do przekształcenia w dowolną tkankę ludzkiego organizmu - takie hodowle byłyby źródłem komórek, które można by wykorzystywać do przeszczepów lub uzupełniania uszkodzonych narządów (np. wątroby, mięśnia sercowego). Weźmy z przykład pacjenta z uszkodzonym rdzeniem kręgowym - tu ratunkiem mogłoby okazać się wszczepienie wyhodowanych komórek nerwowych, którymi wypełniono by braki w rdzeniu. Podobnie wszczepienie zdrowych komórek nerwowych mogłoby pomóc osobom chorym na Parkinsona, a komórki trzustki przywróciłyby zdrowie cukrzykom itd. Możliwość są praktycznie nieograniczone, jednak na obecnym etapie badań trudno jest określić, jak wiele z zamierzeń uda się szybko zrealizować w postaci ogólnodostępnych metod terapii. Ponadto używanie embrionów do w/w celów terapeutycznych budzi wiele kontrowersji.

Created 8 September 2010
Last edited 28 June 2018
Topics Ethics, Health, Science
Original English

Policy positions

Policy position 1

Komórki macierzyste do badań mogą pochodzić tylko od dorosłych organizmów bądź z krwi pępowinowej.

Policy position 2

Źródłem komórek używanych do badań mogą być również "nadprogramowe", maksymalnie 14 dniowe zarodki, pozostałe po zabiegach zapłodnienia in vitro, które i tak zostałyby zniszczone.

Policy position 3

Oprócz wyżej wymienionych, źródłem komórek mogą być zarodki celowo stworzone do badań naukowych przy pomocy metody in vitro.

Policy position 4

Oprócz sposobu wymienionego w punkcie 3, zarodki potrzebne do badań komórek macierzystych mogą także być pozyskiwane metodą klonowania

Story cards

Thumbnail

Anna Fitzgerald jest naukowcem pracującym nad indukowanymi komórkami o wielorakich możliwościach różnicowania się. Według niej reprogramowanie komórek ma duży potencjał. Anna uważa, że terapie oparte na stosowaniu komórek macierzystych będą miały ogromne znaczenie jako sposób leczenia podstawowych przyczyn wielu poważnych chorób. Wie jednak, że przed takimi terapiami jest jeszcze długa droga i sądzi, że nie należy zbyt szybko rozpoczynać prób klinicznych. Anna obawia się również, że potrzebne będzie dużo środków, aby niedrogie terapie stały się dostępne dla wielu ludzi. Chciałaby, aby jej badania zapewniły korzyści dla wszystkich, a nie tylko dla małej grupy bogatych pacjentów, którzy mogą pozwolić sobie na specjalistyczne leczenie.

Historia Anny
Thumbnail

Pani Liz Hopeful jest mężatką od 5 lat; bardzo chciałaby mieć dzieci, jednak dotychczasowe próby zajścia w ciążę zakończyły się fiaskiem. W końcu państwo Hopeful zdecydowali się na zabieg In vitro. Pierwszy cykl leczenia zakończył się niepowodzeniem, ale w klinice wciąż czeka 6 zarodków gotowych do wszczepienia. Wszystkie z nich mają imiona. Jeden z formularzy, jakie wypełniła para dotyczył przekazania niewykorzystanych zarodków do celów badawczych. Na samą myśl, że ktoś będzie prowadził eksperymenty na jej embrionach Liz czuje przerażanie.

Pani Liz Hopeful
Thumbnail

Ojciec O’Reilly jest katolickim księdzem. Każdego dnia widzi dużo cierpienia chorych ludzi – na świecie i w swoim otoczeniu, co budzi w nim głęboki żal. Jednak zgodnie z naukami swojego kościoła wierzy, ze ludzki zarodek jest istotą obdarzona duszą od samego dnia poczęcia. Znaczy to, że nie można zgadzać się na jakiekolwiek badania na embrionach. Zdaniem ojca O’Reilly w eksperymentach powinno się używać jedynie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej. Jego zdaniem naukowcy w ogóle nie przejmują się zasadami duchowymi, dlatego powinni być nadzorowani przez ludzi uznających podobne jak on reguły moralne.

Ojciec O’Reilly
Thumbnail

Nazywam się Áron Sárallyai. Mam 23 lata i jestem studentem. Urodziłem się z dziedzicznym pierwotnym upośledzeniem odporności, co było przyczyną wielu poważnych chorób w czasie całego mojego życia. Mój stan zdrowia coraz bardziej pogarszał się w ciągu ostatnich kilku lat i obecnie jest bardzo poważny. Jedyną terapią, jaka mi pomogła, była terapia oparta na stosowaniu komórek macierzystych. Otrzymałem komórki macierzyste od zagranicznego dorosłego dawcy, któremu jestem bardzo wdzięczny. Proces ten był bezbolesny dla nas obu. Dzięki podarowanym komórkom macierzystym mój system immunologiczny może działać identycznie jak system immunologiczny dawcy. Otrzymałem szansę, aby stać się zdrowym. Popieram terapię opartą na stosowaniu komórek macierzystych, ale tylko w przypadku dorosłych ochotników. Taka terapia może pomóc w leczeniu poważnych chorób. Zalecam jednak wszystkim ostrożność, ponieważ nie jest to magiczne rozwiązanie, ale przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności może pomóc wielu ludziom.

Áron Sárallyai
Thumbnail

Sir Grant Cameron jest szefem jednego z najlepszych zespołów naukowców, prowadzących badania na komórkach macierzystych. Sir Cameron jest bardzo poruszony krzykliwymi, protestami rozgorączkowanych przeciwników badań na zarodkach. Jego zdaniem to irracjonalne, by nadawać kulce zlepionych komórek, jaką jest wczesny zarodek, status ludzkiej jednostki. Przy okazji występów w mediach naukowiec apeluje w tym względzie o rozsądek i inteligentną, racjonalną debatę. Dlaczego niektórzy ludzie chcą pozbawić innych powrotu do zdrowia? Zdaniem sir Camerona zakazywanie lub ograniczanie badań jest niemoralne, bo to właśnie one mogą doprowadzić do pokonania nieuleczalnych chorób.

Sers Grants Kamerons
Thumbnail

Janice Fortune całe swoje życie była przedsiębiorcą. Fortune założyła firmę, która zajmuje się tworzeniem ludzkich komórek macierzystych do badań oraz do celów terapeutycznych. Kobieta troszczy się o chorych i zdaje sobie sprawę z etycznych sporów dotyczących badań; jednak jej priorytetem jest prowadzenie dobrze prosperującej firmy, choć prawdziwe zapotrzebowanie na jej „produkty” może nastąpić dopiero za 10 lat. Jeśli zarodki okażą się być najbardziej obiecujące, wtedy z pewnością zdecyduje się na ich używanie; jeśli lepsze okażą się dorosłe komórki macierzyste, wtedy zdecyduje się na to rozwiązanie.

Janice Fortune
Thumbnail

Ted Murdoch ma 50 lat i jest zadowolony ze swojego życia zawodowego. Jest silnie związany z rodziną i wkrótce zamierza przejść na emeryturę. Jednak niedawno stwierdzono u niego chorobę Parkinsona; mężczyzna już zaczyna tracić sprawność. Choroba go przeraża. Będzie umierał powoli i prawdopodobnie będzie się to wiązać z cierpieniem jego i jego bliskich. Nie chce być dla nich ciężarem. Jakiś czas temu Murdoch dowiedział się o komórkach macierzystych jako o możliwym lekarstwie, które pomogłyby ludziom takim jak on. Murdoch został gorącym orędownikiem badań nad zarodkowymi komórkami macierzystymi. Jest przekonany, ze dzięki nim uda mu się pokonać chorobę.

Ted Murdoch
Thumbnail

Amanda jest młodym biologiem komórkowym (cytologiem) w jednym z najlepszych instytutów badających komórki macierzyste Niedawno rząd wydał jej szefowi zezwolenie na sklonowanie ludzkich embrionów, z wykorzystaniem do tego krwi pacjenta cierpiącego na chorobę nerwów ruchowych. Komórki pozyskane z zarodków posłużą do leczenia choroby. Amanda ma złe przeczucia jeśli chodzi o tworzenie zarodków tylko do celów badawczych. Martwi się, że w rezultacie jacyś ekscentryczni naukowcy pokuszą się o klonowanie ludzkich dzieci. Choć projekt jest kontrowersyjny, to może przekuć się na wiele odkryć dotyczących choroby, a może i nowe metody leczenia. Amanda bije się z myślami, czy pozostać w zespole instytutu.

Amanda Prentice
Thumbnail

Zed jest transhumanistą – członkiem ruchu dążącego do poprawienia jakości ludzkiego gatunku. Dla niego medycyna regeneracyjna wykorzystująca komórki macierzytse to jedynie krótkoterminowy cel. Oczekuje koncentracji badań na klonowaniu, genetyce, komórkach macierzystych, cybernetyce i nanotechnologiach, które w efekcie dałyby nam możliwość robienia dowolnych zmian w naszym materiale genetycznych Moglibyśmy nie tylko usuwać schorzenia zakodowane w DNA, ale też zwiększyć możliwości swojej inteligencji, percepcji, poprawić wytrzymałość oraz wygrać ze starością . Zed pogardza krótkowzrocznością środowisk religijnych i etycznych. Jego zdaniem powinniśmy wziąć swój los we własne ręce, a wszystkie zakazy mogą zaprzepaścić nasza przyszłość.

Zed Omega
Thumbnail

Dr Sharon Taylor jest neurochirurgiem i często spotyka pacjentów, którzy zostali sparaliżowani w wyniku poważnego obrażenia rdzenia kręgowego. Jest na bieżąco z najnowszymi postępami i chętnie wypróbowuje najnowsze technologie, ale obawia się, że komórki macierzyste są często przedstawiane jako magiczne lekarstwo. Sharon odczuwa presję ze strony pacjentów i ich rodzin, aby wykonywać transplantację komórek macierzystych niezależnie od poziomu ryzyka. Wie jednak, że takie terapie nie zostały dokładnie przetestowane, a testy kliniczne stanowią dopiero początek. Sharon nie jest gotowa na użycie komórek macierzystych do momentu, kiedy stanie się dostępna bezpieczna i skuteczna terapia. Obawia się jednak, że zdesperowani pacjenci zwrócą się do osób pozbawionych skrupułów, którzy wykorzystają chorych do zarabiania pieniędzy, nie zwracając uwagi na zagrożenia dla zdrowia.

Dr. Sharon Taylor

INFO CARDSISSUE CARDS

Wielkie możliwości

Gdyby można było wykorzystywać potencjał komórek macierzystych bez ograniczeń wynikających z zakazów przeciwników tej metody, to zyskalibyśmy możliwość leczenia wielu obecnie nieuleczalnych lub śmiertelnych chorób..

Życie

Kiedy zaczyna się ludzkie życie?

Czym jest zarodek?

Jaki status powinien mieć 14-dniowy zarodek?:
• to tylko zlepek komórek;
• to potencjalna lub rozwijająca się ludzka istota;
• to już jest człowiek

Uzasadnienie badań

Czy perspektywa leczenia śmiertelnych chorób za pomocą komórek macierzystych nie jest wystarczającym uzasadnieniem badań z wykorzystaniem zarodków?

Etyczny handel?

Czy badania na zarodkowych komórkach macierzystych są złe, gdyż nie można zaakceptować niszczenia nowego życia nawet po to, by ratować chorą osobę?

Czyje wartości moralne?

Czy nie powinniśmy wypracować nowych poglądów na temat świata, w którym chcemy w przyszłości żyć, bez odnoszenia się do wcześniejszych wartości moralnych?

Nauka i ludzkie wartości

Czy nie powinniśmy uważać na nieroztropne poświęcenie głęboko zakorzenionych w naszej kulturze wartości pod presją nauki i żądzy nowych odkryć?

Jakie wykorzystanie zarodków jest uzasadnione?

Czy tworzenie zarodków tylko do celów badawczych jest niewłaściwe, podczas gdy wykorzystywanie „nadprogramowych” zarodków stworzonych przy terapii In vitro czy innych, i tak wyselekcjonowanych do zniszczenia, jest w porządku?

Części zapasowe?

Czy tworzenie embrionów tylko po to, by pozyskiwać z nich komórki macierzyste nie sprowadza zarodków do roli sklepu z częściami zapasowymi?

Inne kwestie związane z ciążą

Czy powinniśmy zezwalać na zapłodnienia metodą
In vitro (“dzieci z próbówki”) lub PGD (preimplantacyjne testowanie i selekcja zarodków w celu uniknięcia chorób genetycznych)?

Śliska ścieżka?

Czy tworzenie i wykorzystywanie sklonowanych zarodków nie przybliża nas do klonowania dzieci w celach rozrodczych?

Jeden krok na raz?

Czy badania na sklonowanych zarodkach powinno się podjąć dopiero po dokładnym i pełnym wykorzystaniu możliwości badań nad możliwościami komórek macierzystych pobranych od zarodków pozostałych z zabiegów in-vitro lub z dorosłych organizmów?

Jakie granice moralne powinna wyznaczyć sobie nauka?

Czy powinniśmy wyznaczyć nauce moralne ograniczenia, które zezwalałyby tylko na badania komórek macierzystych, nie pochodzących od zarodków? Czy w takiej sytuacji moglibyśmy ciągle liczyć na wszystkie korzyści, jakie moglibyśmy uzyskać z komórek?

Ograniczenia związane z badaniami zarodków i aborcją

Czy 14 dniowe ograniczenia dotyczące badań na zarodkach oraz 24 tygodniowe dotyczące wykonywania aborcji mają podstawy naukowe, moralne czy zostały wyznaczone w sposób czysto arbitralny?

Ograniczenia w wykorzystywaniu nauki

ONZ zaproponowało wprowadzenie zakazu klonowania ludzi. Czy społeczeństwo powinno ograniczać pewne zastosowania badań naukowych? Czy też, niezależnie od zakazów, człowiek zawsze będzie robił to, co tylko jest w zasięgu jego możliwości?

Kto powinien się zaangażować?

Kto powinien uczestniczyć w rozwijaniu technologii i terapii wykorzystujących komórki macierzyste - rząd, prywatne korporacje, fundacje, towarzystwa naukowe?

Inne wykorzystanie pieniędzy

Czy pieniądze przeznaczane na badania nad komórkami macierzystymi nie powinny być przekierowane na pomoc ubogim państwom, które mogłyby dzięki nim poprawić jakość opieki medycznej?

Efekty w krajach rozwijających się

Jak te technologie wpłyną na globalne podziały świata – pogłębia go, czy może zmniejszą?

Badania komórek macierzystych to nie tylko zarodki

Jeśli ucięto by wszelkie dotacje na badania komórek macierzystych, wiązałoby się to z końcem badań prowadzonych na dorosłych komórkach pobieranych ze szpiku, które już teraz wykorzystuje się do leczenia białaczki.

Rosnące oczekiwania

Czy nasze rosnące oczekiwania i nadzieje chorych w stosunku do możliwych leków i terapii są fałszywe?

Badania zarodków i jakość życia

Jak bardzo można usprawiedliwiać badania na zarodkach, które umożliwiłyby starzejącemu społeczeństwu dłuższe życie? A co jeśli jakość życia starszych ludzi można poprawić jedynie w małym stopniu?

I tak kiedyś wszyscy umrzemy

Czy jest jakaś ostateczna granica badań medycznych? Czy nie powinniśmy się pogodzić ze swoją śmiertelnością oraz obecnością cierpienia?

Pytanie o demokrację

Czy regulacje dotyczące tematu są uchwalane demokratycznie? W jakim stopniu powinny się one odwoływać do praw demokracji?

Rola społeczeństwa

Nawet w przypadku medycyny, naukowcy nie mogą naginać zasad by osiągnąć zamierzony cel. Społeczeństwo ma prawo do wypowiedzenia się o tym, co powinno, a co nie powinno być obiektem badań naukowych.

Kto powinien płacić?

Badania nad komórkami macierzystymi mają ogromny potencjał w zakresie leczenia poważnych chorób. Skąd jednak powinny pochodzić fundusze na finansowanie ważnych badań? Kto powinien płacić za drogi proces tworzenia komórek macierzystych specyficznych dla pacjenta oraz wyspecjalizowanych komórek do leczenia chorób?

Jakich regulacji prawnych potrzebujemy?

Indukowane komórki o wielorakich możliwościach różnicowania się (komórki iPS) mogą zostać potencjalnie użyte do stworzenia wielu klonowanych dzieci z komórek dorosłej osoby. Jakie należy wprowadzić regulacje prawne, aby kontrolować sposób projektowania i prowadzenia badań nad komórkami iPS? Jakie można wprowadzić ustawy dotyczące przyszłych postępów?

Czy to jest kwestia polityki?

Czy w przypadku, gdy badania będą ściśle kontrolowane przez przepisy prawne, istnieje ryzyko, że nauka w zbyt dużym stopniu stanie się kwestią polityczną? Jak duży wpływ powinni mieć polityczni lobbyści, którzy nie są specjalistami?

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to komórki zdolne do tworzenia kopii samych siebie, jak i do specjalizacji i przekształcania się w inny typ komórek organizmu

Komórki macierzyste w zarodkach i w dorosłym organizmie

Zarodkowe komórki macierzyste podlegają powolnej specjalizacji by w końcu przekształcić się we wszystkie tkanki spotykane w ludzkim ciele. Komórki macierzyste obecne w dorosłych tkankach umożliwiają jej regenerację w trakcie życia.

Skąd się bierze komórki macierzyste

Źródłem ludzkich komórek macierzystych są:
• zarodki
• wybrane tkanki dorosłego organizmu (np. z szpik kostny)
• krew pępowinowa
• Płyn owodniowy

Przechowywanie i wykorzystywanie komórek macierzystych

Naukowcy potrafią izolować i pobierać komórki macierzyste i utrzymywać je w niezmienionym stanie w warunkach laboratoryjnych. Ponadto badacze wiedzą jak zmusić niewyspecjalizowane komórki do przekształcenia się w określony typ komórek (np. nerwowych, skóry)

Korzyści z komórek macierzystych

Komórki macierzyste oraz komórki ciała z nich wyhodowane mogą spowalniać lub całkowicie zatrzymywać postęp niektórych chorób degeneracyjnych, naprawiać uszkodzenia tkanek lub leczyć poparzenia.

Czym są choroby degeneracyjne

Choroby degeneracyjne dotyczą zarówno dzieci, jak i ludzi w podeszłym wieku. Są to m.in.:
• choroba Parkinsona
• cukrzyca
• mukowiscydoza
• stwardnienie rozsiane
• dystrofia mięśniowa
• białaczka
• „żółtaczka”
• osteoporoza

Stan badań na dziś

Obecne badania są wciąż na wczesnym etapie. Choć komórki macierzyste mogłyby kiedyś znaleźć zastosowanie w terapiach polegających na zastąpieniu chorych lub zużytych tkanek, to nie wiadomo na ile metody te będą skuteczne.

Pobieranie komórek macierzystych z zarodków

Zarodkowe komórki macierzyste są zwykle pobierane z embrionów stworzonych poprzez zapłodnienie in vitro. Komórki pobierane są kiedy embrion ma ok. tygodnia, zawiera 30-150 nie zróżnicowanych komórek i mierzy 0,14 milimetra. Po zabiegu zarodek zostaje zniszczony.

Z jakich zarodków pochodzą komórki macierzyste?

Wykorzystywane w badaniach zarodki to zwykle „nadprogramowe” embriony uzyskane przy okazji leczenia niepłodności (np. metodą zapłodnienia in vitro). Czasem zarodki tworzy się specjalnie do celów badawczych.

“nadprogramowe” zarodki

W technice In vitro zwykle tworzy się więcej zarodków niż potrzeba – na wszelki wypadek, gdyby pierwsze implantacja zarodka w macicy się nie powiodła. Obecnie w Europie przechowywane są setki tysięcy takich zarodków, przeznaczonych do zniszczenia.

Dorosłe komórki macierzyste

Komórki macierzyste są też obecne w tkankach dorosłego organizmu, np. w szpiku kostnym czy mózgu. Jest ich jednak znacznie mniej i bardzo trudno jest je pozyskać.

Ograniczenia dorosłych komórek macierzystych

Dorosłe komórki macierzyste z różnych rejonów organizmu mają ograniczone możliwości, mogą przekształcać się w mniej typów tkanek (np. komórki ze szpiku mogą przekształcić się w różne rodzaje komórek krwi, ale nie komórki wątroby)

Przezwyciężanie ograniczeń dorosłych komórek macierzystych

Ostatnie badania wykazały, że niektóre dorosłe komórki macierzyste można przekształcić w niespokrewnione z nimi typy tkanek (np. komórki szpiku w komórki nerwowe) . Badania te są jednak na wstępnym etapie.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej

Komórki macierzyste są obecne w krwi pępowinowej, którą można pobrać przy porodzie. Są one mniej wyspecjalizowane, niż dorosłe komórki macierzyste, są łatwiejsze do pozyskania i rzadziej odrzucane przez organizm.

Banki krwi pępowinowej

Ponieważ komórki macierzyste z krwi pępowinowej są zdolne do przekształceń w inne typy tkanek, można by pobierać i zamrażać krew pępowinową, by móc ją ewentualnie wykorzystać w przyszłości do leczenia danej osoby.

Granica 14 dni

W przypadku rozwoju człowieka zarodek zagnieżdża się w macicy ok. 7 dni po zapłodnieniu, kiedy to rozpoczyna się proces różnicowania się komórek. Zaczątek układu nerwowego pojawia się po 14 dniach. 14 dzień to prawna granica dla prowadzenia badań nad zarodkami.

Uzasadnienie „granicy 14 dnia”

Przed 14 dniem zarodek może podzielić się bez szkody na dwa odrębne , dając początek bliźniaczej ciąży. Wiele zarodków obumiera do tego momentu w sposób naturalnych i jest wydalanych z organizmu.

Różne państwa, różne zasady

Niektóre państwa Unii nie zezwalają na żadne badania dotyczące zarodkowych komórek macierzyńskich. W niektórych dopuszczone są jedynie badania na zarodkach pozostałych po zabiegach In vitro. W Wielkiej Brytanii można tworzyć zarodki do badań, także za pomocą metody klonowania.

Cele i metody klonowania

W Wielkiej Brytanii prawo zakazuje klonowania dzieci (klonowanie reprodukcyjne), jednak zezwala na tworzenie sklonowanych ludzkich zarodków i hodowanie ich przez okres do 14 dni w celu pozyskania komórek macierzystych (klonowanie terapeutyczne). Oba procesy różnią się tylko celem, ale nie procedurami laboratoryjnymi

Embriony hybrydowe

Hybrydowe embriony ludzko-zwierzęce mogą zostać utworzone poprzez usunięcie materiału genetycznego ze zwierzęcego jajeczka i zastąpienie go ludzkim DNA. W 2008 r. kilku naukowców w Wielkiej Brytanii uzyskało zgodę nad stworzeniem hybrydy tego rodzaju w celu przeprowadzenia badań.

Zapobieganie odrzutom

Głównym celem klonowania terapeutycznego jest wytworzenie komórek lub narządów, które po przeszczepie nie będą odrzucone przez organizm biorcy. W tym celu z komórek biorcy klonuje się zarodek, którego komórki posłużą do „hodowli narządów” pacjenta.

Na czym polega klonowanie terapeutyczne?

W klonowaniu terapeutycznym komórki są pobierane z ciała pacjenta a następnie łączone z ludzką komórką jajową pozbawioną własnego materiału genetycznego. Tak powstaje zarodek będący klonem, czyli identyczną genetycznie kopią pacjenta.

Aborcja z powodów społecznych i medycznych

24 tydzień do maksymalna dopuszczalna granica wykonywania aborcji z powodów społecznych. Przeprowadzenie aborcji ze względów medycznych jest dopuszczalna do ostatnich dni ciąży (38-40 tydzień).

Klonowanie i ONZ

W 2004 r. nie powiodło się wprowadzenie całkowitego zakazu klonowania człowieka. Choć wszystkie państwa członkowskie ONZ opowiedziały się za zakazaniem klonowania w celach reprodukcyjnych, to zdanie, co do innego typu badań nad komórkami było podzielone.

Rozwój płodu

Pierwsze struktury mózgowia płodu pojawiają się w 10 tygodniu od zapłodnienia. Dopuszczalna granica wykonywania aborcji z powodów społecznych wynosi 24 tygodnie, kiedy płód zaczyna reagować na światło, dźwięki i inne bodźce. Jednak zarodki wykorzystywane do badań mogą mieć najwyżej 14 dni.

Zapobieganie odrzuceniu przez reprogramowanie

Naukowcy mogą obecnie manipulować komórkami pobranymi ze skóry dorosłej osoby w celu przywrócenia ich do stanu embrionalnego w laboratorium. Jest to znacznie prostsza i wydajna procedura niż klonowanie.

Główne stanowisko Żydów

Prawo żydowskie nie uznaje embriona za „życie ludzkie” przed upływem 40 dni od zapłodnienia. Pobieranie komórek z zarodka jest zatem moralnie neutralne.

Stanowisko Kościoła rzymskokatolickiego

- Przeciw: życie ludzkie rozpoczyna się na etapie jednej komórki.
- Za: według podejścia rozwojowego św. Tomasza z Akwinu Bóg wprowadza duszę ludzką do zarodka stopniowo: najpierw duszę wegetatywną, następnie zmysłową, a dopiero potem ludzką (rozumną).

Stanowisko Kościoła protestanckiego

Obejmuje szeroki zakres poglądów, od całkowitego sprzeciwu wobec badań nad komórkami macierzystymi po poparcie dla klonowania terapeutycznego.

Stanowisko Islamu

Według prawa muzułmańskiego zarodek nie otrzymuje duszy do czwartego miesiąca ciąży. Zgodnie z głównym nurtem Islamu kwestia badań nad komórkami macierzystymi jest moralnie neutralna.

Register to download vote results of this PlayDecide game.Register