Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Zmiany klimatu

Choose your language

PlayDecide games may be available in multiple languages

Play the game

Download, prepare, discuss & collect results.

SIGN INRegister

„Zmiany klimatu” to termin odnoszący się do zmian normalnej pogody na przestrzeni czasu; może odnosić się zarówno do tak krótkiego okresu jak kilka dekad jak i do tak długiego jak tysiące lat.
Zmiany mogą następować w wyniku procesów ziemskich (wybuchy wulkanów, zmiany orbity), wpływów zewnętrznych (poziom aktywności Słońca) oraz, w ostatnich czasach, działalności człowieka (wylesianie, użycie paliw kopalnych do produkcji energii).

Author / translator Katarzyna Molendowska

„Zmiany klimatu” to termin odnoszący się do zmian normalnej pogody na przestrzeni czasu; może odnosić się zarówno do tak krótkiego okresu jak kilka dekad jak i do tak długiego jak tysiące lat.
Zmiany mogą następować w wyniku procesów ziemskich (wybuchy wulkanów, zmiany orbity), wpływów zewnętrznych (poziom aktywności Słońca) oraz, w ostatnich czasach, działalności człowieka (wylesianie, użycie paliw kopalnych do produkcji energii).
Obecnie „zmiany klimatu” zazwyczaj odnoszą się do obserwowanych zachodzących zmian we współczesnym klimacie, w tym do wzrostu średniej temperatury powierzchni Ziemi, „globalnego ocieplenia”. Najnowsze badania pokazują, że wzrost emisji gazów cieplarnianych w ciągu ostatnich 200 lat stanowi główną przyczynę globalnego ocieplenia. Według naukowców ocieplenie wywołane wiązaniem ciepła przez gazy cieplarniane odgrywa kluczową rolę w regulowaniu temperatury ziemskiej. Jednakże z nastaniem rewolucji przemysłowej (1800 r.) i zwiększonym zużyciem paliw kopalnych opartych na węglu zawartość gazów cieplarnianych, w szczególności dwutlenku węgla, w atmosferze, wzrosła do najwyższych poziomów od setek tysięcy lat.

Aims of the game

Cele gry:
-Wyjaśnij jakie jest twoje zdanie
-Działaj zmierzając do uzyskania wspólnej wizji grupy
-Pozwól innym usłyszeć twój głos w Europie
-Baw się dyskusją!

Created 6 January 2011
Last edited 28 June 2018
Topics Climate, Environment, Science
Original English

Policy positions

Policy position 1

Dostosować się do zmian klimatu.
Nie próbujmy im zapobiec. W przeszłości już dostosowywaliśmy się do zmian klimatu, a dostosowanie może być mniej kosztowne niż działania zapobiegawcze.

Policy position 2

Zwiększyć nakłady na badania nad klimatem.
Rządy powinny natychmiast wesprzeć wzmożone badania nad zmianami klimatu, aby polepszyć prognozowanie.

Policy position 3

Zaoferować zachęty gospodarcze.
Rządy powinny oferować wsparcie finansowe i zwolnienia od podatku, aby wesprzeć rozwój czystych technologii, wydajność energetyczną i ograniczyć wylesianie.

Policy position 4

Negocjować międzynarodowe porozumienia o ochronie klimatu, wchodzące w życie przed 2015 r.
Rozwiązanie problemu zmian klimatu będzie wymagało poważnych zmian w sposobie, w jaki korzystamy z energii i zasobów naturalnych. Sprawna współpraca międzynarodowa jest nieodzowna.

Story cards

Thumbnail

Pracuję w Hong Kongu i podróżuję po świecie w poszukiwaniu inwestorów dla nowych przedsięwzięć w Chinach. Jestem dumna z mojej pracy, dzięki której tworzę nowe miejsca pracy i oferuję więcej możliwość dla ludzi w Chinach.
Czasami słyszę opinie, że podwyższone zużycie węgla do produkcji elektryczności w Chinach stanowi przyczynę globalnego ocieplenia. Ale spójrzcie na to z innej perspektywy. Przeciętny obywatel USA zużywa sześć razy więcej energii niż przeciętny obywatel Chin. Stany Zjednoczone są największym producentem emisji CO2, mimo iż mieszka w nich jedna czwarta populacji Chin.

Z mojego punktu widzenia jasne jest, kto powinien jako pierwszy rozpocząć redukowanie emisji dwutlenku węgla!

Mary Chen
Thumbnail

Mam dosyć tych wszystkich kampanii energetycznych, mówiących nam w kółko o zmianie klimatu i globalnym ociepleniu.

Zdaje się, że jest tyle samo ekspertów, którzy twierdzą, że świat zmierza do zagłady, co tych, którzy uspokajają, że nie ma powodów do podnoszenia alarmu lub że jest to zupełnie naturalne, że klimat się zmienia.

Nie widzę potrzeby przejmowania się przepowiedniami o zagładzie, zanim nie zapanuje konsensus. Albo wszyscy powinniśmy się martwić, albo nikt.

Jim Panek
Thumbnail

Wszyscy wiemy, jak trudno jest czasami nakłonić nasze dzieci do jedzenia owoców i warzyw. Okazało się, że moja córka uwielbia brzoskwinie, które w zimie muszą być importowane z Chile.

Zastanawiam się, czy korzyści wynikające z zapewnienia mojej córce zdrowej diety, nie równoważą szkód wyrządzonych środowisku przez transport powietrzny.

Anne Kirby
Thumbnail

Pracuję w sektorze energii jądrowej i wiem, że obawy związane z emisją dwutlenku węgla z innych źródeł energii zmuszają do ponownego rozpatrzenia możliwości skorzystania z energii jądrowej. Przyjemnie jest być postrzeganym jako element rozwiązania, a nie jako ten „zły” przemysł.

Zdaje się, że nastąpi nowa fala budowania elektrowni jądrowych, aby zaopatrzyć ludzi w elektryczność o niskim stopniu emisji dwutlenku węgla. Spójrzmy prawdzie w oczy – energia wiatru i energia słoneczna wyglądają atrakcyjnie, ale z trudem dostarczają niezawodną energię, której potrzebują nowoczesne przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe, aby funkcjonować.

Jessica Brown
Thumbnail

Razem z żoną wyremontowaliśmy nasz dom z lat 30., zmniejszając przy tym nasze domowe zużycie energii o ponad 60%.

Nowa dobudówka i doposażony strych są 2-3 razy lepiej ocieplone niż tego wymagają regulacje budowlane. Zainstalowaliśmy specjalnie zaprojektowane okna, nowy piec i kolektor słoneczny do podgrzewania wody. Całe powietrze dostające się do domu jest wcześniej podgrzewane w przeszklonej werandzie.

Staramy się prowadzić tryb życia, w wyniku którego produkowane są niewielkie ilości dwutlenku węgla, z wyjątkiem naszego corocznego lotu w odwiedziny do naszych krewnych. Równoważymy emisje związane z lotem rozdając 20 energooszczędnych świetlówek, z których każda przyczyni się do zaoszczędzenia pół tony dwutlenku węgla w ciągu całego okresu swojego działania.

George Silverman
Thumbnail

W wyniku powodzi zostałam zalana po raz trzeci od siedmiu lat. Jestem zmęczona i mam już dosyć wymieniania mebli i zmagania się z firmą ubezpieczeniową.

Chciałabym jedynie, aby ktoś coś zrobił, bym mogła czuć się bezpiecznie we własnym domu. Nie byłam pod wrażeniem, kiedy znajoma zaproponowała, żebyśmy poszły na spotkanie informacyjne dotyczące zmian klimatu.

Powiedziałam jej: – Jestem zbyt zajęta przemoczonym dywanem, aby martwić się zmianami klimatu!.

Maria Silvio
Thumbnail

Pracuję w branży venture capital i bacznie śledzę wiadomości dotyczące zmian klimatu. Nie sądzę, że w najbliższej przyszłości zawiąże się współpraca w tym zakresie, dlatego jestem zainteresowany inwestowaniem w firmy, które potrafią się rozwijać i świetnie sobie radzą w tych zmiennych okolicznościach. Osobiście nie zainwestowałbym teraz w branżę ubezpieczeniową, ale w związku z otwieraniem się nowych tras żeglugowych na Północy, lokuję kapitał w nowe porty.

Uważam, że presja rynkowa wymusi w końcu zajęcie się tymi problemami ponieważ koszty energii będą opodatkowane w celu ograniczenia jej zużycia.

Roger Schwartzenberg
Thumbnail

Zajmuję się badaniem atmosfery na Hawajach i mierzeniem stężenia CO2 w powietrzu. Pomiary w tej części świata są prowadzone od 1958 r., gdyż na tej wysokości n.p.m. intensywna działalność przemysłowa czy emisje wulkaniczne nie maja wpływu na powietrze. W przeciągu 40 ostatnich lat zaobserwowano 17% wzrost stężenia CO2 w powietrzu.

Zarówno wzrost stężenia CO2 jak i wzrost średniej temperatury są bezprecedensowe i niepokojące dla środowiska naukowa.

Co jeszcze trzeba zrobić, aby politycy i wyborcy zrozumieli powagę sytuacji?

Dr. Gillian King

INFO CARDSISSUE CARDS

Nie mamy prawa tego robić.

Nie mamy prawa degradować planety, na której będą żyć przyszłe pokolenia. Nie mamy również prawa doprowadzać do wymarcia innych gatunków.

Zgadzasz się?

Ekologiczna agresja?

Emisje dwutlenku węgla USA w 2004 r. były większe niż łączne emisje Ameryki Południowej, Europy, Azji, Afryki i Bliskiego Wschodu.
Kraje rozwijające się jako pierwsze odczuwają skutki podwyższonego poziomu wód i gwałtownych zjawisk pogodowych.

Czy to ekologiczna agresja?

Uczenie się na własnych błędach.

Wiele krajów rozwijających się posiada bogate, niewykorzystane zasoby węgla, najbardziej zanieczyszczającego powietrze paliwa kopalnego.

Czy w obliczu faktu, że wykorzystujemy w pełni nasze własne zasoby, możemy powiedzieć tym krajom, żeby nie używały swoich?

Prawdopodobieństwo katastrofy.

Czy skala możliwych zniszczeń nie jest wystarczającym powodem do podjęcia działań pomimo faktu, że naukowcy nie rozumieją do końca wpływu atmosfery na temperaturę?

Czy może powinniśmy zaczekać, by zobaczyć, co się stanie?

Koszt nawyków żywieniowych.

Emisja CO2 w przypadku posiłku złożonego z wołowiny i importowanych warzyw jest 8 razy większa niż w przypadku posiłku wegetariańskiego przyrządzonego ze składników produkowanych lokalnie.

Jak możemy zmienić nasze nawyki żywieniowe, by obniżyć emisje?

Jakie dziedzictwo przekażemy naszym dzieciom?

Tak jak palenie może powodować raka w późniejszym życiu, tak to co robimy naszej planecie dzisiaj, może mieć wpływ na przyszłe pokolenia.

Czy mamy powinność wobec przyszłych pokoleń? Czy może powinno się uznać, że sami muszą się o siebie zatroszczyć?

Strach prowadzi do zobojętnienia.

„Ignoruję to, co mówią media na temat zmian klimatu. Sprzeczne opinie napawają mnie strachem i przytłaczają. Wierzę, że skutki zmian klimatu nie będą odczuwalne jeszcze przez dziesiątki lat, więc nie jest to mój problem”.

Czy uważasz, że jest to powszechne odczucie?

Zrównoważony tryb życia.

Istnieje wiele prostych sposobów na prowadzenie zrównoważonego trybu życia, na przykład poprzez tworzenie dobrych praktyk i właściwego użycia energii.

Dlaczego więcej ludzi nie próbuje zmienić ich osobistego wpływu na planetę?

Jestem wyspą.

„Jestem wyspą. To jak żyję nie wpływa i nie będzie wpływać na innych ludzi, zwierzęta, rośliny, czy całą planetę. Ziemia, jak również rośliny i zwierzęta, które się na niej znajdują, są nasze i możemy ich używać, jak nam się podoba”.

Czy, twoim zdaniem, jest to powszechna opinia?

Pomyśl o dzieciach.

„To dla dzieci. Chcę, aby dzieci moich wnuków mogły się cieszyć pięknem planety tak jak ja, czuć się bezpiecznie i nie martwić o zmienną pogodę, plony, czy zasoby żywności.

Czy potrzeby moich dzieci powinny znaczyć dla mnie więcej niż moje własne potrzeby?

Może nie powinniśmy się martwić.

Ocieplenie klimatu może prowadzić do oszczędności w zakresie kosztów ogrzewania w regionach północnych, większych plonów zbóż w Kanadzie i lepszych połowów dorsza na Grenlandii.

Czy korzyści płynące z ocieplenia klimatu mogą przeważyć straty?

Ukryte korzyści?

Mogłyby zaistnieć pozytywne skutki ekonomiczne w obszarze rolnictwa, leśnictwa i turystyki w niektórych częściach świata.

Jednak negatywne skutki dla Afryki, Azji i Południowej Ameryki mogłyby doprowadzić do niedoborów wody, powodzi i wymarcia niektórych gatunków.

Siła technologii.

Tony Blair powiedział:
- Coraz to nowsze dowody pokazują, że jeżeli ujarzmimy nowe technologie, możemy osiągnąć 60% redukcję emisji gazów cieplarnianych przy rozsądnych kosztach.

Zgadzasz się z nim, czy może są to jedynie pobożne życzenia?

Zachęty podatkowe dla firm.

Niektóre duże firmy znalazły sposób na zarobienie na oszczędzaniu energii. Na przykład, firma DuPont od 1990 r. zaoszczędziła 2 miliony USD na kosztach energii.

Czy powinniśmy oferować dodatkowe zachęty podatkowe firmom, które postępują w ten sposób?

Wymagać więcej energii z odnawialnych źródeł.

Rządy państw mogłyby wymagać, aby więcej energii w ich krajach pochodziło ze źródeł odnawialnych. Indie przyjęły cel 20% energii odnawialnej do 2020 r. a cel Niemiec to 12% do 2010 r.

Dawanie dobrego przykładu.

Jeżeli wymagalibyśmy, aby wszystkie budynki rządowe były budynkami pięciogwiazdkowej klasy energetycznej, oszczędności w zakresie energii i emisji gazów cieplarnianych byłyby ogromne.

Wymagać bardziej energooszczędnych pojazdów.

Rządy całego świata powinny wymagać większej efektywności paliwowej nowych aut, gdyż transport odpowiada za prawie 1/3 emisji CO2.

Mamy większe zmartwienia.

Ubóstwo, terroryzm, rosnąca przestępczość i inne kwestie są ważniejsze niż zmiany klimatu.

Przełamać nasze uzależnienie od ropy.

Chociaż jeszcze przez wiele lat będziemy korzystać z paliw kopalnych, nie powinniśmy zwiększać wydobycia i zużycia ropy w celu zaspokojenia naszego zapotrzebowania na energię. Im więcej paliw spalamy, tym bardziej przyczyniamy się do zmian klimatu. Musimy inwestować w czyste technologie energetyczne.

Odmienić życie.

Należy mieć nadzieję, że trafne rozwiązanie problemu zmian klimatu może potencjalnie stanowić początek znacznie większej transformacji naszego życia społecznego i ekonomicznego.

Myślisz, że ludzie chcą takiej transformacji?

Dla chętnego…

Mimo złowróżbnych zapowiedzi, nasze działania wciąż mogą sprawić, że świat będzie przyjemnym miejscem do życia. Musimy pamiętać o jednej rzeczy: jeżeli tylko chcemy, jesteśmy w stanie zaspokoić nasze potrzeby, nie niszcząc przy tym Ziemi, będącej systemem podtrzymującym życie.

Wpływ człowieka.

Jesteśmy nieodłącznym elementem naszej planety. Nawet woda, którą pijemy, była kiedyś częścią rzek, mórz, chmur, deszczu, zwierząt, roślin i ludzi. Wszystko co robimy naszej planecie, robimy również sobie.

Zagrożenie wymarcia.

Wymarcie jest absolutne i ostateczne; nie można tego naprawić ani odwrócić. Czy mamy martwić się o wymarcie wszystkich stworzeń, nawet małych robaków czy ślimaków?

Czy może wymarcie gatunku ludzkiego jest naszym największym zmartwieniem?

Siła ekologii – pieniądze czy środowisko?

Pieniądze i wzrost gospodarczy są zawsze w centrum uwagi.

Czy uważasz, że zmiany klimatu muszą najpierw wpłynąć na gospodarkę, żeby wzbudzić zainteresowanie polityków?

Jaki jest związek paliw kopalnych z dwutlenkiem węgla?

Działalność człowieka ma bezpośredni wpływ na zawartość dwutlenku węgla w atmosferze. Używając paliw kopalnych (węgla, ropy, benzyny, oleju napędowego), zwiększamy poziom dwutlenku węgla w powietrzu.

Około 87% światowej energii pochodzi z paliw kopalnych.

Co mówią polarne czapy lodowe o poziomach dwutlenku węgla?

Lód spod powierzchni Antarktydy wykazywał zmienną, lecz oscylującą wokół zbliżonych wartości, zawartość dwutlenku węgla aż do wybuchu rewolucji przemysłowej (1800 r.).

Od tego momentu poziom dwutlenku węgla zaczął gwałtownie rosnąć.

Jaki wpływ na poziomy dwutlenku węgla ma wylesianie?

Wylesianie powoduje uwalnianie węgla zmagazynowanego w drzewach, co sprawia, że mniej dwutlenku węgla jest usuwane z atmosfery.

W skali całego świata, każdego dnia tracimy średnią ilość lasów równą powierzchni ponad 45 000 boisk piłkarskich.

Rekordowe temperatury.

W ciągu 146 lat od momentu rozpoczęcia pomiarów temperatury na świecie (lądu, powietrza i wody) 20 z 21 najwyższych temperatur odnotowano w na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Średnia globalna temperatura będzie rosła przez następne 100 lat w tempie od 0,8 do 3,8 oC.

Alaska już odczuwa skutki wyższych temperatur.

Temperatury na Alasce rosną dziesięć razy szybciej niż w innych miejscach na świecie.

Wieczna zmarzlina (trwale zamarznięty grunt) topnieje po raz pierwszy od tysiąca lat. Topnienie zmarzliny powoduje wypaczanie się dróg i osiadanie domów.

Co mówią eksperci?

Czołowy badacz klimatu z NASA, dr James Hansen, przez ostatnie 15 lat zajmował się studiowaniem zmian klimatu.

Stwierdził, że istnieją realne zagrożenia, jeżeli będziemy dalej zwlekać z podjęciem działań mających na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla.

W jaki sposób globalne ocieplenie mogłoby wywołać niedobór słodkiej wody?

Dostawy wody dla Limy, stolicy Peru, uzależnione są od topnienia lodowców. Jeżeli lodowiec roztopi się całkowicie, to ponad ośmiomilionowe miasto zostanie bez wody.

Lodowce himalajskie na Wyżynie Tybetańskiej zapewniają ponad połowę wody pitnej dla 40% populacji na świecie.

Czy globalne ocieplenie może być przyczyną nasilonych powodzi?

W cieplejszej pogodzie burzom może towarzyszyć zwiększona wilgotność, a co za tym idzie bardziej intensywne opady deszczu lub śniegu. Od 1950 r. na całym świecie w każdej dekadzie obserwuje się wzrost liczby gwałtownych powodzi.

W lipcu 2005 r. w Bombaju w Indiach w ciągu 24 godzin spadło 944 mm wody. Przynajmniej 1 000 osób straciło życie w wyniku powodzi i lawin błotnych.

Zabójcze fale upałów i łagodne zimy.

Fala upałów, która miała miejsce w 2003 r. w Europie, przyczyniła się do śmierci około 35 000 osób, głównie osób starszych, dzieci i osób przewlekle chorych.

Mimo to cieplejsze zimy oznaczają również mniej zgonów spowodowanych niskimi temperaturami.

Czy globalne ocieplenie może mieć wpływ na zapasy żywności?

Podwyższone temperatury nocne spowodowane globalnym ociepleniem mogą wpływać na znaczące zmniejszenie plonów ryżu – podstawowego składnika pożywienia ponad połowy światowej populacji

Jaki jest wpływ globalnego ocieplenia na rafy koralowe?

Rafy koralowe charakteryzują się najwyższym stopniem różnorodności biologicznej ze wszystkich ekosystemów morskich.

Przewiduje się, że w nadchodzących dekadach globalne ocieplenie przyczyni się do degradacji rafy koralowej, gdyż tempo ocieplania klimatu przekracza zdolności adaptacyjne raf i organizmów morskich.

Zmiany klimatu już teraz oddziałują na wiele gatunków.

Dr Terry Root przeanalizowała liczne prace naukowe dotyczące wpływu globalnego ocieplenia na rośliny i zwierzęta. Odkryła, że spośród 1 500 gatunków 1 200 przejawiało zmiany odpowiadające efektom globalnego ocieplenia.

W przypadku dwóch gatunków – wiewiórki pospolitej i muszki owocowej – zaobserwowano zmiany genetyczne wywołane globalnym ociepleniem.

Niedźwiedzie polarne w obliczu zagłady?

Niedźwiedzie polarne polują na foki u wybrzeży lodowca szelfowego na Arktyce. W wyniku zmniejszenia lodowca i oderwania jego kawałków niedźwiedzie polarne zostały uwięzione tysiące mil z dala od głównego lodowca.

Średnia waga niedźwiedzi polarnych zmalała w ciągu ostatnich 20 lat o 25%, a wiele z nich zdechło z głodu.

Ryby się przemieszczają.

Połowy mintaja na alaskijskim morzu Beringa są największe na świecie. Rybacy jednak walczą o przetrwanie, gdyż zmiany klimatu powodują przemieszczanie się cennych zasobów rybnych Alaski na zimniejsze wody w obrębie łowisk rosyjskich.

W wyniku ocieplenia się morza Beringa o zaledwie 1,5 oC, rybacy muszą stawić czoło skutkom migracji życia morskiego na północ.

Ocieplenie będzie miało poważne skutki dla Afryki.

Mimo iż w Afryce zużycie paliw kopalnych na osobę jest najniższe na świecie, może ona zostać najpoważniej dotknięta ociepleniem klimatu wywołanym emisją gazów cieplarnianych.

Mniejsze opady, malejące zasoby wody oraz utrata ziemi uprawnej przyczynią się do szerzenia się głodu, chorób i nakręcania spirali osłabienia gospodarczego.

Środowiskowe koszty latania.

Lotnictwo odpowiada za ok. 2% globalnej emisji dwutlenku węgla. Niektóre linie lotnicze starają się zrównoważyć emisje dwutlenku węgla poprzez inwestowanie w projekty oszczędzania energii, takie jak inwestowanie w technologie, które zwiększają efektywność przemysłu lub które wytwarzają energię odnawialną.

Styl życia może mieć istotne znaczenie.

Indywidualne decyzje pojedynczych osób mogą znacząco zmniejszyć ich udział w emisji dwutlenku węgla. Możesz zmniejszyć ilość dwutlenku węgla produkowanego przez twoje gospodarstwo domowe poprzez wyregulowanie termostatu, tak aby zmniejszyć ilość energii zużywanej do ogrzewania czy klimatyzacji.

Wymiana żarówek.

Za każdym razem, gdy wymieniamy standardowe żarówki na energooszczędne kompaktowe lampy fluorescencyjne, oszczędzamy energię i zmniejszamy produkcję dwutlenku węgla.

Lampy fluorescencyjne wpływają na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i kosztów energii o 75%, jednocześnie produkując tę samą ilość światła co żarówka.

Ponad połowa elektryczności USA pochodzi ze spalania węgla.

Elektrownie używające węgla do produkcji elektryczności stanowią największe źródło CO2 oraz 1/3 całkowitej produkcji dwutlenku węgla w USA.

Co to jest „carbon offsetting”?

Są to projekty rekompensujące emisje gazów cieplarnianych do powietrza, na przykład: akcje sadzenia drzew, płacenie za energię wiatru oraz wspieranie organizacji dostarczających energię ze źródeł odnawialnych.

Wszelkie zmiany klimatu będą miały dalekosiężne skutki.

Obszary działalności człowieka i zasoby, na które oddziałuje klimat, to między innymi: rolnictwo, zasoby wody i energii, handel drewnem, rybactwo, transport, ubezpieczenia, turystyka, zarządzanie kryzysowe i zdrowie publiczne (w przypadku wektorowych chorób zakaźnych).

Zmiana składu chemicznego atmosfery.

Jeśli zmniejszylibyśmy Ziemię do rozmiaru jabłka, jej atmosfera miałaby grubość jego skórki.

Atmosfera Ziemi jest tak cienka, że ludzka działalność jest w stanie zmienić jej skład chemiczny, na przykład poprzez zwiększoną emisję dwutlenku węgla.

Destabilizacja klimatu na skutek globalnego ocieplenia.

„Globalne ocieplenie stanowi czynnik destabilizujący, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zmian klimatu” – Instytut Oceanograficzny Woods Hole, USA.
System cyrkulacji oceanów, który rozprowadza ciepło po całej planecie, może zostać zakłócony i spowodować wyziębiane jednych regionów oraz wyższe temperatury w innych.

Lekcja wyciągnięta z małej epoki lodowcowej.

W czasach małej epoki lodowcowej, która trwała od 1550 do 1850 r., mieszkańcy Londynu jeździli na łyżwach po Tamizie, a w Sydney w Australii spadł śnieg.
Mała epoka lodowcowa była czasem ubogich plonów, głodu, chorób i masowej migracji ludności. Przy obecnej wielkości populacji wszelka tego rodzaju nagła zmiana klimatu byłaby katastrofalna w skutkach.

Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Register to download vote results of this PlayDecide game.Register