Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Cilmes šūnas

Choose your language

PlayDecide games may be available in multiple languages

Play the game

Download, prepare, discuss & collect results.

SIGN INRegister

Ievads

Cilmes šūnas ir cilvēka organisma šūnas, kas spēj veikt vienu no divām darbībām.
Tas var vai nu kopēt pašas sevi, vai arī izveidot cita
veida šūnas. Embrijiem jau ļoti agrīnā stadijā ir cilmes šūnas, kas lēnām specializējas,
lai izveidotu visas ķermeņa šūnas.

Cilmes šūnu medicīniskā nozīme

No embrijiem iegūtas cilmes šūnas netiktu tieši injicētas pieauguša cilvēka ķermenī,
jo pastāv risks, ka tās turpinās kopēt sevi un izraisīs
vēzi. Bet īpašos laboratorijas apstākļos iespējams izraisīt to

Author / translator

Ievads

Cilmes šūnas ir cilvēka organisma šūnas, kas spēj veikt vienu no divām darbībām.
Tas var vai nu kopēt pašas sevi, vai arī izveidot cita
veida šūnas. Embrijiem jau ļoti agrīnā stadijā ir cilmes šūnas, kas lēnām specializējas,
lai izveidotu visas ķermeņa šūnas.

Cilmes šūnu medicīniskā nozīme

No embrijiem iegūtas cilmes šūnas netiktu tieši injicētas pieauguša cilvēka ķermenī,
jo pastāv risks, ka tās turpinās kopēt sevi un izraisīs
vēzi. Bet īpašos laboratorijas apstākļos iespējams izraisīt to
attīstību par (principā) jebkuru cilvēka ķermeņa šūnu. Tādējādi
varētu iegūt viegli pieejamu šūnu avotu, lai nomainītu bojātas šūnas, kuras parasti nevar aizstāt,
piemēram, sirds un nervu šūnas.
Par piemēru var ņemt pacientu ar traumētām muguras smadzenēm. Viņu atlabšanas procesu varētu atvieglot, injicējot muguras
smadzenēs nervu šūnas. Tāpat nervu šūnas varētu palēnināt vai
pat apturēt Parkinsona slimību. Pankreatiskas (aizkuņģa dziedzera) šūnas varētu palīdzēt diabēta
slimniekiem utt. Potenciāls neapšaubāmi ir milzīgs, bet pašreizējā izpētes posmā
ir grūti pateikt, cik daudzi no šiem cerīgajiem solījumiem pārtaps patiesās,
darboties spējīgās terapijās. Turklāt, embriju izmantošana šādiem mērķiem ir ļoti pretrunīgs jautājums.

Created 8 September 2010
Last edited 28 June 2018
Topics Ethics, Health, Science
Original English

Policy positions

Policy position 1

Cilmes šūnu pētījumus drīkst veikt tikai ar pieaugušo vai nabassaites asins cilmes šūnām.

Policy position 2

Bez pieaugušo un nabassaites asins cilmes šūnām, pētījumus var veikt
arī ar ‘pārpalikuma’ embrijiem, kuri nav vecāki par 14 dienām un kas citādi
tiktu iznīcināti.

Policy position 3

Papildus 2. nostājai, cilmes šūnu pētījumus var veikt arī ar embrijiem,
kas radīti īpaši pētījumiem mākslīgās apaugļošanas ceļā.

Policy position 4

Papildus 3. nostājai, embrijus var klonēt, lai veiktu cilmes šūnas pētījumus.

Story cards

Thumbnail

Zinātniece Anna Ficdžeralda strādā ar inducētajām pluripotentajām cilmes šūnām. Viņa šūnu pārprogrammēšanas potenciālās iespējas vērtē optimistiski un uzskata, ka cilmes šūnu terapija būs ārkārtīgi svarīga daudzu smagu slimību pamatcēloņu ārstēšanā. Tomēr viņa apzinās, ka līdz šādas terapijas ieviešanai vēl ejams tāls ceļš, un uzskata, ka nevajadzētu pārāk steigties ar klīniskiem izmēģinājumiem. Viņa ir noraizējusies arī par to, cik lieli resursi jāiegulda, lai terapija būtu gan pieejama daudziem, gan izmaksu ziņā efektīva. Zinātniece vēlas, lai viņas veiktais pētījums nodrošinātu labumu ikvienam, ne tikai nelielai grupiņai bagātnieku, kas var atļauties īpašu terapiju.

Anna
Thumbnail

Liza Houpfula ir precējusies jau 5 gadus. Viņa ļoti vēlas bērniņu, bet līdz šim tas nav izdevies. Tādēļ viņa un viņas vīrs uzsāka mākslīgās apaugļošanas procesu. Pirmais procesa cikls bija neveiksmīgs, bet viņiem vēl ir 6 embriji, kurus uzglabā sasaldētus. Tiem visiem ir doti vārdi. Vienā no veidlapām tika jautāts vai viņi būtu ar mieru ziedot dažus no mākslīgās apaugļošanas embrijiem cilmes šūnu izpētei. Doma, ka ar embrijiem veiks eksperimentus, Lizai šķiet drausmīga.

Liza Houpfula
Thumbnail

Tēvs O’Reilijs ir katoļu priesteris. Visā pasaule un arī savā valstī viņš redz daudz ciešanu un izjūt dziļu līdzjūtību pret to skartajiem. Taču saskaņā ar savas baznīcas mācību viņš tic, ka cilvēka embrija dzīvība ir svēta kopš ieņemšanas brīža. Tas nozīme, ka nekādi pētījumi ar embrijiem nav pieņemami. Eksperimentus var veikt tikai ar cilmes šūnām, kas iegūtas no nabassaites asinīm. Viņaprāt, zinātnieki neuztraucas par garīgajiem likumiem, tādēļ viņus vajadzētu vadīt kādam, kurš tos ievēro.

Tēvs O’Reilijs
Thumbnail

Mani sauc Ārons Siralaija. Esmu 23 gadus vecs students. Man ir iedzimts primārās imūnsistēmas traucējums, tāpēc visu dzīvi esmu slimojis ar smagām slimībām. Dažu pēdējo gadu laikā mans veselības stāvoklis arvien ir pasliktinājies, un tagad tas jau ir nopietni. Man palīdzēja vienīgi cilmes šūnu terapija. Cilmes šūnas es saņēmu no pilngadīga ārzemju donora un esmu viņam ļoti pateicīgs. Process mums abiem bija nesāpīgs. Pārstādītās cilmes šūnas liek manai imūnsistēmai darboties tāpat kā donora imūnsistēmai. Man tika dota iespēja kļūt veselam. Es atbalstu cilmes šūnu terapiju, jo tā var izārstēt daudzas slimības, bet tikai ar brīvprātīgu, pilngadīgu donoru piedalīšanos. Aicinu ikvienu būt piesardzīgam, jo šis nav brīnumlīdzeklis. Tomēr, izmantošanā ievērojot pietiekamu piesardzību, tas var palīdzēt daudziem.

Ārons Siralaija
Thumbnail

Sers Grants Kamerons vada vienu no vadošajām embriju cilmes šūnu izpētes grupām. Viņam traucē tas, ko viņš uzskata par embriju izpētes pretinieku trokšņainu, emocionālu aicinājumu. Piedēvēt cilvēka morālo stāvokli nelielai šūnu bumbiņai, kāds būtībā ir embrijs tik agrīnā attīstības posmā, ir neloģiski. Viņš aicina sabiedrību uz saprātīgu un racionālu diskusiju. Kā gan daži var liegt zāles tik daudziem? Viņaprāt, stāties ceļā pētījumiem, kas varētu rast pretlīdzekli šīm novājinošajām slimībām, ir amorāli.

Sers Grants Kamerons
Thumbnail

Dženisa Fortūna nodarbojas ar uzņēmējdarbību visu mūžu. Viņa veido uzņēmumu, kas radīs cilvēku šūnas pētījumiem un, ar laiku, ārstniecībai. Viņai rūp slimi cilvēki un viņa apzinās ētiskās problēmas, bet lielāko uzmanību viņa pievērš tam, kā nodrošināt uzņēmuma darbību, jo cilmes šūnu uzplaukums varētu pienākt tikai pēc 10 gadiem. Ja izmantojot embrijus, rezultātus varēs sasniegt ātrāk, viņa tos izmantos; ja šādu cerību dos pieaugušo šūnas, viņa izvēlēsies tās.

Dženisa Fortūna
Thumbnail

Tedam Mērdokam ir 50 gadi un labs darbs. Viņš mīl savu ģimeni un ar nepacietību gaida pensiju. Bet viņam ir atklāta Parkinsona slimība un jau tagad viņš zaudējis dažas funkcijas. Šī slimība viņu biedē. Viņš mirs lēnām un tajā laikā droši vien ļoti sāpinās savu ģimeni. Viņš nevēlas būt par apgrūtinājumu. Viņš ir dzirdējis, ka no cilmes šūnām varētu iegūt zāles un palīdzēt tādiem cilvēkiem kā viņš. Viņš pilnībā atbalsta embriju cilmes šūnu pētījumus. Kopā viņiem noteikti izdosies pievarēt šo slimību.

Teds Mērdoks
Thumbnail

Amanda ir jauna šūnu bioloģe vadošā cilmes šūnu pētījumu institūtā. Nesen valdības regulatori atļāva viņas priekšniekam izmantot klonētus embrijus, kas iegūti, izmantojot ar kustību neironu slimību sirgstoša pacienta asinis. No tiem iegūtu cilmes šūnas, lai izveidotu šūnas, ar kuru palīdzību uzrādītu šo slimību. Amanda nav droša, ka ir pareizi radīt embrijus tikai pētījumiem. Viņa raizējas, ka neatkarīgi zinātnieki varētu izmantot rezultātus, lai klonētu bērnus. Projekts ir spekulatīvs, bet varētu sniegt svarīgu informāciju, lai izprastu briesmīgu slimību. Viņa cenšas saprast, kāda ir viņas nostāja.

Amanda Prentisa
Thumbnail

Zens ir transhumānists. Viņam reģeneratīvā medicīna, izmantojot cilmes šūnas, ir tikai īstermiņa mērķis. Viņš domā, ka klonēšanas, ģenētikas, cilmes šūnu, kibernētikas un nanotehnoloģiju pētījumi nodrošinās pastāvīgas ģenētiskas izmaiņas un vēl daudz ko citu. Tādējādi varētu ne tikai iznīcināt ģenētiskas slimības, bet arī uzlabot sevi. Mēs varētu paplašināt savu intelektu, pastiprināt savas izjūtas, veicināt izturību un cīnīties ar novecošanu. Viņš nicina reliģisko un ētisko tuvredzību. Mums pašiem būtu jākontrolē savs liktenis. Visi noteikumi traucē mums sasniegt šo likteni.

Zeds Omega
Thumbnail

Šarona Teilore ir neiroķirurģe un bieži tiekas ar pacientiem, kas nopietna mugurkaula ievainojuma dēļ ir paralizēti. Viņa seko līdz jaunākajiem sasniegumiem un vēlas tos izmēģināt, tomēr raizējas par to, ka bieži vien cilmes šūnas tiek uztvertas kā brīnumlīdzeklis. Viņa ir novērojusi, ka pacienti un viņu ģimenes vēlas veikt cilmes šūnu pārstādīšanu, lai arī kāds būtu risks. Tomēr ārste apzinās, ka šāda terapija vēl nav pietiekami pārbaudīta un klīniskie izmēģinājumi ir sākti pavisam nesen. Viņa nejūtas gatava izmantot cilmes šūnas, kamēr vēl nav pieejama droša un efektīva terapija, tomēr raizējas par to, ka izmisušie pacienti lūgs palīdzību negodīgiem ļaudīm, kas varētu izmantot šos cilvēkus naudas pelnīšanas nolūkos, neskatoties uz veselības apdraudējumu.

Sharon Taylor

INFO CARDSISSUE CARDS

Milzīgs potenciāls

Ja izdotos izmantot embriju cilmes šūnu piedāvātās iespējas un izvairīties no opozīcijas pretestības, iespējams varētu izārstēt daudzas šobrīd neārstējamas, letālas slimības.

Dzīve

Kad sākas cilvēka dzīve?

Kas ir embrijs?

Par ko būtu jāuzskata 14 dienas vecs embrijs:
• Šūnu čupiņu;
• Potenciālu vai topošu cilvēcisku būtni;
• Pilntiesīgu cilvēku.

Pētījumu pamatojums

Vai iespēja iegūt zāles pret šobrīd nāvīgām slimībām ir pietiekams pamatojums, lai pētītu cilmes šūnas, izmantojot cilvēku embrijus?

Ētisks kompromiss

Vai cilmes šūnu pētījumus vajadzētu aizliegt, jo nav pieņemams, ka slima cilvēka ārstēšanai iznīcina jaunu dzīvību?

Kura morāles vērtības?

Varbūt mums pašiem jāizlemj, kādā pasaulē vēlamies dzīvot, neierobežojot sevi ar agrīnajām morāles vērtībām.

Zinātne un cilvēciskas vērtības

Vai mums jāuzmanās, lai, zinātnisku jaunievedumu radītā spiediena rezultātā, nezaudētu dziļi iesakņojušās cilvēciskas vērtības?

Kādu embriju lietošana ir pieņemama?

Nav pieņemams, ka embriji tiek radīti tikai cilmes šūnu pētījumiem, bet tajos drīkst izmantot mākslīgās apaugļošanas vai embriju atlases pārpalikuma embrijus, kurus tik un tā iznīcinātu.

Rezerves detaļas?

Ja mēs radīsim embrijus tikai tādēļ, lai iegūtu no tiem cilmes šūnas, vai tad embriji nekļūst vienkārši par rezerves detaļu avotu?

Citas ar grūtniecību saistītas problēmas

Vai ir pieļaujama IVF (mākslīgā apaugļošana jeb „mēģenes bērni”) vai PĢD (Pirmsimplantācijas ģenētiskā diagnoze - embriju atlase, lai izvairītos no nopietnām ģenētiskām slimībām)?

Slidens ceļš?

Vai klonētu embriju radīšana un lietošana pietuvina mūs cilvēku bērnu klonēšanai?

Soli pa solim?

Vai pētījumi ar klonētiem embrijiem būtu jāuzsāk tikai tad, kad pamatīgi būs izpētīts cilmes šūnu potenciāls, izmantojot mākslīgās apaugļošanas pārpalikuma embrijus vai pieaugušu cilvēku audus?

Kādi morāli ierobežojumi būtu jāattiecina uz zinātni

Vai zinātne būtu jāapgrūtina ar morāliem ierobežojumiem, aizliedzot izmantot embrijus cilmes šūnu pētījumos? Vai tādā gadījumā mēs joprojām varētu cerēt uz tiem pašiem ieguvumiem no cilmes šūnām?

Embriju pētniecības un aborta ierobežojumi

Vai 14 dienu ierobežojums embriju pētniecībai un 24 nedēļu ierobežojums abortam ir zinātniski vai morāli pamatots, vai arī tās ir vienkārši pieņemtas juridiskas robežas?

Zinātnes ierobežošana

ANO ir ierosināts aizliegt cilvēku klonēšanu. Vai sabiedrībai būtu jācenšas ierobežot noteiktas zinātnes darbības? Vai arī tā vienmēr darīs to, ko spēj izdarīt?

Kas būtu jāiesaista?

Kas būtu jāiesaista cilmes šūnu tehnoloģiju un terapiju izstrādē - valdība, privātuzņēmēji, fondi vai tresti?

Citi naudas izmantošanas veidi

Varbūt cilmes šūnu pētniecībai atvēlēto naudu vajadzētu ieskaitīt ārvalstu palīdzības budžetā, lai uzlabotu veselības aprūpi nabadzīgās valstīs?

Ietekme uz jaunattīstības valstīm

Vai šādas tehnoloģijas samazinās vai paplašinās globālo plaisu starp bagātajiem un nabadzīgajiem?

Cilmes šūnu pētījumi attiecas ne tikai uz embrijiem

Ja cilmes šūnu pētījumiem tiktu atņemti līdzekļi, varētu tikt pārtraukti pētījumi ar pieaugušo cilmes šūnām, kuras izmanto kaulu smadzeņu transplantos leikēmijas gadījumos.

Cerības stars

Vai mēs nedodam viltus cerību cilvēkiem, kas cieš no deģeneratīvām slimībām?

Embriju izpēte un dzīves kvalitāte

Cik pieņemami ir veikt pretrunīgus pētījumus ar embrijiem, lai paildzinātu jau tā novecojošas sabiedrības dzīves ilgumu? Ko tad, ja ļoti vecu cilvēku dzīves kvalitāti nevarēs diez ko uzlabot?

Pieņemt to, ka visiem reiz jāmirst

Vai medicīniski pētījumi ar laiku sasniegs punktu, kur mums nāksies atzīt savu mirstību un ciešanu neizbēgamību?

Demokrātijas jautājums

Cik demokrātiska ir politika šajā jautājumā, un cik demokrātiskai tai vajadzētu būt?

Sabiedrības loma

Pat medicīnā pētniekiem nav tiesības pielāgot noteikumus saviem mērķiem. Arī sabiedrībai ir tiesības noteikt, ko drīkst un ko nedrīkst pētīt.

Kas par to maksās?

Smagu slimību ārstēšanā cilmes šūnu pētījumu potenciāls ir liels. Tomēr — kur rast finansējumu svarīgu pētījumu veikšanai? Kurš segs lielās izmaksas, kas rodas slimību ārstēšanai nepieciešamajā pacientam raksturīgo cilmes šūnu un speciālo šūnu radīšanas procesā?

Kādi normatīvi nepieciešami?

Inducētās pluripotentās cilmes šūnas (induced pluripotent stem cells — iPS šūnas) potenciāli var izmantot, lai no pieauguša cilvēka šūnām izveidotu daudz klonētu bērnu. Kādi normatīvi jāievieš, lai nodrošinātu iPS šūnu izpētes attīstības un izmantošanas kontroli? Kā reglamentēt turpmāko izstrādi?

Vai tas ir politikas jautājums?

Vai zinātne varētu kļūt pārāk politizēta, ja izpētes procesu strikti reglamentēs regulas un normatīvi? Cik liela drīkstētu būt to politisko partiju lobiju ietekme, kuri nav šīs jomas speciālisti?

Kas ir cilmes šūnas?

Cilmes šūnas ir cilvēka ķermeņa šūnas, kas var veidot savas kopijas vai cita veida šūnas.

Cilmes šūnas embrijos un pieaugušos cilvēkos

Embrijos cilmes šūnas specializējas uz visu ķermeņa šūnu veidošanu. Pieaugušu cilvēku auds cilmes šūnas ir tādēļ, lai reģenerētu konkrētas ķermeņa šūnas visas dzīves garumā.

Kur rodas cilmes šūnas?

Cilvēku cilmes šūnas tiek iegūtas no:
• Embrijiem;
• No dažiem cilvēku audiem (piemēram, kaulu smadzenēm);
• Nabassaites asinīm.
• Amnija šķidrums

Cilmes šūnu izmantošana un glabāšana

Zinātnieki var nošķirt cilmes šūnas un uzglabāt laboratorijā neierobežotu laika posmu. Viņi var stimulēt cilmes šūnas, lai tās pārvērstos par cita veida šūnām (piemēram, nervu, ādas).

Kāds labums no cilmes šūnām?

Ar cilmes šūnām (vai no tām iegūtām ķermeņa šūnām), iespējams, varētu palēnināt vai pat apturēt deģeneratīvas slimības, atjaunot bojātus audus vai sadziedēt apdegumus.

Kas ir deģeneratīvas slimības?

Deģeneratīvas slimības var ietekmēt cilvēku visa tā mūža laikā. To starpā ir:
• Parkinsona slimība;
• Diabēts;
• Cistiskā fibroze;
• Izkaisītā skleroze;
• Muskuļu distrofija;
• Leikēmija;
• Hepatīts;
• Osteoporoze.

Pašreizējo pētījumu progress

Pētījumi ir to agrīnajā stadijā. Iespējams, ka nākotnē cilmes šūnas varēs izmantot šūnu maiņas terapijās, bet pašlaik nav zināms cik tās būs iedarbīgas.

Cilmes šūnu paņemšana no embrija

Embrionālās cilmes šūnas parasti tiek paņemtas no mākslīgā apaugļošanā radītiem embrijiem. Šīs šūnas tiek paņemtas, kad embrijs ir aptuveni nedēļu vecs; šajā laikā tam ir 30–150 nediferencētas šūnas, un tā lielums ir 0,14 mm. Pēc tam embrijs tiek iznīcināts.

No kādiem embrijiem iegūst cilmes šūnas?

Embriji, kurus izmanto pētījumos, lielākoties ir klīniskas ārstēšanas (piemēram, mākslīgās apaugļošanas) 'pārpalikums'. Atsevišķos gadījumos tos rada tieši pētījumiem.

Pārpalikuma embriji

‘Pārpalikuma’ embriji rodas, ja mākslīgās apaugļošanas laikā, rada vairāk embriju, nekā cilvēki vēlas implantēt. Pašlaik Eiropā tiek glabāts simtiem tūkstošu šādu iznīcībai nolemtu embriju.

Pieaugušo cilmes šūnas

Cilmes šūnas var iegūt arī no pieauguša cilvēka audiem, piemēram, kaulu un galvas smadzenēm. Tos skaits ir mazs un tās ir grūti iegūt.

Pieaugušo cilmes šūnu ierobežojumi

Pieaugušo cilmes šūnas parasti spēj izveidot tikai dažas noteikta veida šūnas, kas saistītas ar attiecīgo ķermeņa daļu (piem., kaulu smadzenes rada dažādas asins šūnas, bet ne aknu šūnas).

Pieaugušo cilmes šūnu ierobežojumu laušana

Jaunākie rezultāti norāda, ka, dažas pieaugušo cilmes šūnas, iespējams, var pārvērst nesaistītās šūnās (piem., kaulu smadzenes par nervu šūnām). Šie pētījumi ir to agrīnajā stadijā.

Cilmes šūnas no nabassaites

Cilmes šūnas var iegūt no nabassaites asinīm dzemdību laikā. To ir vairāk nekā pieaugušā cilvēkā, tās var vieglāk iegūt un, iespējams, var drošāk izmantot.

Nabassaites asiņu ievietošana bankā

Ja nabassaites asins šūnas varētu pārvēst citās šūnās, dzemdību laikā iegūtās nabassaites asinis varētu sasaldēt un ievietot bankā, lai izmantotu šūnas terapijā vēlāk dzīvē.

14 dienu ierobežojums

Dabiskas attīstības laikā embrijs nostiprinās dzemdē aptuveni 7 dienas pēc apaugļošanās — tas ir brīdis, kurā tiek novērotas pirmās šūnu diferenciācijas pazīmes. Pirmās nervu sistēmas attīstības pazīmes parādās pēc 14 dienām. Tas ir juridiski noteikts ierobežojums embriju pētījumiem.

14 dienu termiņa pamatojums

Pirms 14 dienām, kas atvēlētas izpētei, embrijs var sadalīties dvīņos un daudzi embriji iet bojā dabīgā abortā.

Dažādas valstis, dažādi noteikumi

Dažas ES valstis aizliegušas jebkādus pētījumus ar embriju cilmes šūnām. Citās, šādus pētījumus var veikt ar mākslīgās apaugļošanas 'pārpalikuma' embrijiem. Apvienotajā Karalistē ir atļauts izveidot embrijus izpētes nolūkos, tostarp, arī klonēt tos.

Klonēšanas mērķis un process

Lielbritānijā ir aizliegts radīt klonētu bērnu (izmantot reproduktīvo klonēšanu), taču ir atļauts radīt klonētu cilvēka embriju un ļaut tam augt 14 dienas, lai iegūtu cilmes šūnas (izmantot terapeitisko klonēšanu). Atšķiras mērķis, bet ne process.

Hibrīdembriji

Cilvēka–dzīvnieka hibrīdembrijus var izveidot, no dzīvnieka olšūnas noņemot ģenētisko materiālu un aizstājot to ar cilvēka DNS. 2008. gadā Lielbritānijas pētniekiem tika piešķirta atļauja radīt šādus hibrīdus pētījumu vajadzībām.

Atgrūšanas novēršana

Terapeitiskas klonēšanas mērķis ir novērst to, ka pacienta organisms atgrūž cilmes šūnas kā svešus audus, izmantojot šūnas no klonēta embrija, kas radīts no pacienta šūnām.

Kā darbojas terapeitiska klonēšana

Lai veiktu terapeitisko klonēšanu, no pacienta ķermeņa izņem šūnas un sapludina tās ar cilvēka olšūnu, kurai izņemts DNS. Tādējādi tiek radīts pacienta klonētais embrijs.

Sociālu vai medicīnisku iemeslu aborts

24. nedēļa ir pēdējā, kad var veikt abortu sociālu iemeslu dēļ. Abortu medicīnisku iemeslu dēļ var veikt arī grūtniecības beigās (38. – 40. nedēļā).

Klonēšana un Apvienoto Nāciju Organizācija

2004. gadā ANO klonēšanas aizliegums zaudēja spēku. Visas valstis atbalsta reproduktīvās klonēšanas aizliegumu, bet jautājumā par pētījumiem ar klonētiem embrijiem viedokļi dalās.

Embrija attīstība

Smadzeņu struktūra embrijā izveidojas līdz 10. nedēļai. Sociālu iemeslu dēļ abortu var veikt vēlākais 24. nedēļā, kad embrijs sāk reaģēt uz gaismu, skaņu un sajūtām. Savukārt, embrija izpētes juridiskais ierobežojums ir 14 dienas.

Atgrūšanas novēršana, veicot pārprogrammēšanu

Mūsdienās zinātnieki spēj veikt manipulācijas ar pieauguša cilvēka ādas šūnām, lai laboratorijā tās atgrieztu embrija stadijā. Šī procedūra ir daudz vienkāršāka un efektīvāka par klonēšanu.

Jūdu dominējošais viedoklis

Ja kopš apaugļošanās brīža nav pagājušas 40 dienas, pēc jūdu likumiem netiek uzskatīts, ka embrijs ir “kļuvis par cilvēku”. Tādēļ šūnu paņemšana no embrija ir morāli neitrāla.

Romas katoļu baznīcas viedoklis

- Pret: cilvēka dzīve sākas jau līdz ar pirmo šūnu.
- Par: saskaņā ar Svētā Akvīnas Toma attīstības koncepciju Dievs dvēseli embrijā ievada pakāpeniski — vispirms veģetatīvo dvēseli, pēc tam juteklisko dvēseli un cilvēcisko dvēseli.

Evaņģēliski luteriskās baznīcas viedoklis

Tam piemīt plašs spektrs no pilnīga embrionālo cilmes šūnu izpētes nolieguma līdz terapeitiskās klonēšanas atbalstam.

Musulmaņu viedoklis

Saskaņā ar musulmaņu likumiem brīdis, kurā embrijā iemājo dvēsele, nepienāk līdz ceturtajam grūtniecības mēnesim. Atbilstoši musulmaņu likumos dominējošajam viedoklim embrionālo cilmes šūnu izpēte ir morāli neitrāla.

Register to download vote results of this PlayDecide game.Register