Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Kamieninės ląstelės

Choose your language

PlayDecide games may be available in multiple languages

Play the game

Download, prepare, discuss & collect results.

SIGN INRegister

Įvadas

Kamieninės ląstelės yra pagrindinės žmogaus kūno ląstelės, galinčios atlikti vieną iš dviejų funkcijų. Jos gali tiesiog kopijuoti pačios save arba kurti kitų rūšių specialiąsias ląsteles. Ankstyvajame embrione yra kamieninių ląstelių, kurios iš lėto ima kurti visas kūno ląsteles. Dabar laboratorijoje galima perprogramuoti ir suaugusiųjų ląsteles, kad jos grįžtų į panašią kaip embrioninių ląstelių būseną ir galėtų būti naudojamos įvairių rūšių specialiosioms ląstelėms kurti.

Kamieninių ląstelių svarba medicinoje

Author / translator

Įvadas

Kamieninės ląstelės yra pagrindinės žmogaus kūno ląstelės, galinčios atlikti vieną iš dviejų funkcijų. Jos gali tiesiog kopijuoti pačios save arba kurti kitų rūšių specialiąsias ląsteles. Ankstyvajame embrione yra kamieninių ląstelių, kurios iš lėto ima kurti visas kūno ląsteles. Dabar laboratorijoje galima perprogramuoti ir suaugusiųjų ląsteles, kad jos grįžtų į panašią kaip embrioninių ląstelių būseną ir galėtų būti naudojamos įvairių rūšių specialiosioms ląstelėms kurti.

Kamieninių ląstelių svarba medicinoje
tiesiai į suaugusiojo kūną, nes yra rizikos, kad jos gali imti kopijuoti pačios save ir tapti vėžinėmis. Bet jas galima įterpti esant tam tikroms sąlygoms laboratorijoje, kad jos žmogaus kūne užaugtų į (iš principo) bet kokios rūšies ląsteles. Taip bus paruoštas šaltinis pakaitinių ląstelių, kurios galėtų pakeisti tas ląsteles, kurių, jei yra pažeistos, paprastai pakeisti negalima, pvz. širdies ir nervų ląsteles.
Pavyzdžiui, pacientai, kurių pažeistos stuburo smegenys. Juos būtų galima išgydyti, jei į stuburo smegenis būtų įšvirkšta nervų ląstelių. Nervų ląstelės taip pat galėtų sulėtinti ar netgi sustabdyti Parkinsono ligą. Kasos ląstelės padėtų kontroliuoti diabeto eigą ir t. t. Potencialas akivaizdžiai didelis, bet tyrimai dar tik pradėti, todėl sunku prognozuoti, kiek vilčių iš tikrųjų taps perspektyviais gydymo būdais. Kamieninių ląstelių išgavimas iš embrionų kelia daug prieštaringų nuomonių, o ląstelių perprogramavimo metodai labai nauji. Dar nežinoma, ar perprogramuotos ląstelės galės atlikti visa tai, ką gali embrioninės kilmės ląstelės.

Created 9 June 2010
Last edited 28 June 2018
Topics Ethics, Health, Science
Original English

Policy positions

Policy position 1

Kamieninių ląstelių tyrimai turi būti atliekami tik su suaugusiųjų arba kraujo kamieninėmis ląstelėmis.

Policy position 2

Kamieninių ląstelių tyrimai, kaip ir su suaugusiųjų arba kraujo kamieninėmis ląstelėmis, gali būti atliekami naudojant „perteklinius“ embrionus iki 14 dienų amžiaus, kurie būtų ir taip sunaikinti.

Policy position 3

Papildant 2 poziciją, kamieninių ląstelių tyrimus galima atlikti naudojant konkrečiai tyrimams sukurtus embrionus, gautus apvaisinant mėgintuvėlyje.

Policy position 4

Papildant 3 poziciją, kamieninių ląstelių tyrimams embrionus galima klonuoti.

.

Story cards

Thumbnail

Anna Fitzgerald yra mokslininkė, dirbanti su dirbtinėmis daugiapotencinėmis kamieninėmis ląstelėmis. Ji į ląstelių perprogramavimą žiūri optimistiškai ir mano, kad kamieninių ląstelių terapija bus labai svarbi, gydant daugelio sunkių ligų priežastis. Vis dėlto, ji žino, kad tokia terapija bus taikoma dar negreitai, ir mano, kad nederėtų skubėti su klinikiniais bandymais. Jai kelia nerimą tas faktas, kad reiks daug lėšų norint, jog ši terapija būtų prieinama daugeliui žmonių ir būtų finansiškai efektyvi. Ji nori, kad jos tyrimai būtų naudingi visiems, o ne tik mažai grupei turtingų pacientų, galinčių įpirkti specialistų gydymą.

Anna Fitzgerald
Thumbnail

Liza Hopeful yra ištekėjusi 5 metus. Ji labai nori susilaukti vaikų, bet jai vis nepavyksta pastoti. Taigi ji su vyru pradėjo dirbtinio apvaisinimo procedūrą. Pirmasis procedūros etapas nepavyko, tačiau jiems dar liko 6 užšaldyti embrionai. Visi jie turi vardus. Vienoje formoje buvo klausiama, ar jie yra pasirengę paaukoti kelis dirbtinio apvaisinimo procedūroje naudojamus embrionus kamieninių ląstelių tyrimams. Mintis, kad su embrionais bus eksperimentuojama, kelia Lizai siaubą. Tačiau jei ji susilauktų kūdikio, ji svarsto apie galimybę išsaugoti virkštelės kraujo, nors virkštelės kraujo kamieninės ląstelės dar negreitai bus naudojamos gydymo tikslais

Liz Hopeful
Thumbnail

Tėvas O’Reilly yra katalikų kunigas. Jis mato pasaulyje ir savo šalyje daug kenčiančių žmonių ir jaučia jiems užuojautą. Bet jis mano, kaip teigiama ir Katalikų bažnyčios mokyme, kad žmogaus embriono gyvybė yra šventa nuo apvaisinimo momento. Vadinasi, negalima pripažinti jokių tyrimų su embrionais. Bandymai turėtų būti atliekami tik su kamieninėmis ląstelėmis iš virkštelės kraujo arba su iPS ląstelėmis. Jis mano, kad mokslininkai nesidomi su žmogaus dvasinėmis savybėmis susijusiomis nuostatomis, todėl jiems turėtų vadovauti tie, kurie šias nuostatas supranta.

Father O’Reilly
Thumbnail

Áronas Sárallyai yra 23 metų universiteto studentas.
Jis gimė turėdamas paveldėtą pirminį imunodeficitą, tapusį daugelio sunkių ligų priežastimi. Jo sveikatos būklė pastaruosius metus vis blogėjo, kol galiausiai tapo kritiška. Vienintelis pagelbėjęs gydymo būdas buvo kamieninių ląstelių terapija. Kamienines ląsteles jis gavo iš užsienio suaugusiojo donoro, kuriam vaikinas yra labai dėkingas. Procedūra abiem buvo beskausmė. Po gydymo jo imuninė sistema yra tokia pati, kaip ir donoro. Jis gavo galimybę būti sveikas. Aronas palaiko kamieninių ląstelių terapiją, bet tik su suaugusiaisiais savanoriais, nes ji gali išgydyti sunkias ligas. Vis dėlto jis ragina visus būti atsargius, nes tai nėra stebuklingas sprendimas, tačiau kruopščiai prižiūrimas jis gali padėti žmonėms.

Áronas Sárallyai
Thumbnail

Seras Grantas Cameronas vadovauja vienai iš pagrindinių tyrimų grupių, dirbančių su embrioninėmis kamieninėmis ląstelėmis. Jį trikdo akivaizdžiai emocijomis grįstas priešiškumas embrionų tyrimams. Neprotinga žmogaus moralinę būseną priskirti ląstelių kamuolėliui, kuris yra pačioje ankstyviausioje vystymosi stadijoje. Kalbėdamas per žiniasklaidos priemones, jis kviečia protingai diskusijai. Kaip vieni žmonės gali atmesti daugelio kitų žmonių gydymą? Jis mano, kad nėra moralu trukdyti tyrimams, galintiems padėti rasti būdų sunkioms ligoms išgydyti. Jis tiki, kad net ir dabar, kai jau galima sukurti iPS ląsteles, embrioninių kamieninių ląstelių tyrimai yra gyvybiškai svarbūs, nes gali padėti mokslininkams išsiaiškinti, kaip šios ląstelės veikia.

Sir Grant Cameron
Thumbnail

Janice Fortune visą gyvenimą buvo verslininkė. Ji įkūrė įmonę, kurioje kuriamos žmogaus kamieninės ląstelės tyrimams ir galimam klinikiniam pritaikymui. Jai rūpi sergantys žmonės ir ji žino apie etinius ginčus, tačiau svarbiausias moters rūpestis – kaip išlaikyti įmonę, kai perspektyva pritaikyti kamienines ląsteles gali būti realizuota tik po 10 ar daugiau metų. Jei pasirodytų, kad rezultatų galima greičiau pasiekti su embrionais, ji panaudotų juos; jei naudingesnės pasirodytų suaugusiųjų ar iPS ląstelės, ji pasirinktų šį kelią.

Janice Fortune
Thumbnail

Tedui Murdochui yra 50 metų ir jis yra daug pasiekęs profesinėje veikloje. Jo santykiai su šeima yra labai artimi ir jis ramiai laukia išėjimo į pensiją. Tačiau jam buvo diagnozuota Parkinsono liga, ir jis jau praranda kai kuriuos funkcinius gebėjimus. Liga jį gąsdina. Jis mirs lėtai ir turbūt sukels daug skausmo savo šeimai. Jis nenori būti našta. Vyras yra girdėjęs apie kamienines ląsteles, kaip galimą gydymo metodą, ir mano, kad tai galėtų išgelbėti tokius žmones, kaip jis. Jis tapo tvirtu įvairių kamieninių ląstelių tyrimų, tarp jų ir embrioninių kamieninių ląstelių panaudojimo, šalininku. Mokslininkai, naudodami visus šiuos skirtingus tyrimų metodus, tikrai turėtų įveikti ligą.

Ted Murdoch
Thumbnail

Amanda yra jauna ląstelių biologė, dirbanti viename iš pagrindinių kamieninių ląstelių tyrimų institutų. Neseniai valdžios atstovai davė jos viršininkui leidimą naudoti klonuotus embrionus, kurie buvo sukurti panaudojus kraujo mėginį iš paciento, sergančio motorinių neuronų liga. Kamieninės ląstelės iš paciento bus išgautos, siekiant sukaupti ligą atskleidžiančių ląstelių atsargas. Amanda nuogąstauja dėl tendencijos kurti embrionus tik tyrimų tikslais. Ji bijo, kad kitų pažiūrų mokslininkai panaudos šių tyrimų rezultatus, bandydami klonuoti kūdikius. Projektas yra teorinis, tačiau jis gali atskleisti svarbių faktų, padėsiančių suprasti baimę keliančią ligą. Ji stengiasi dirbti pagal savo įsitikinimus.

Amanda Prentice
Thumbnail

Zedas yra transhumanistas. Jo požiūriu, regeneratyvinė medicina, naudojanti kamienines ląsteles, yra tik trumpalaikis tikslas. Jis numato, kad perprogramavimo, genetiniai, kamieninių ląstelių, kibernetiniai ir nanotechnologiniai tyrimai susilies, ir tai leis sukurti ilgalaikių žmogaus genetikos pakitimų ir dar daugiau. Tai ne tik pašalins genetines ligas, bet ir leis atlikti patobulinimus. Mes galėsime padidinti savo protinius gabumus, išplėsti jutimines galimybes, padidinti ištvermingumą ir įveikti senėjimą. Jis niekina šiuo metu egzistuojantį religinį ir etinį trumparegiškumą. Turėtumėme paimti ir laikyti žmonijos likimą savo rankose. Visi normatyvai tik atims iš mūsų šį likimą.

Zed Omega
Thumbnail

Dr. Sharon Taylor yra neurochirurgė ir dažnai susiduria su pacientais, kurie buvo paralyžiuoti dėl sunkios nugaros smegenų traumos. Ji stebi šiuo metu atliekamus tyrimus ir trokšta išbandyti naujausias technologijas, tačiau baiminasi, kad kamieninės ląstelės per dažnai pateikiamos kaip stebuklingas vaistas. Ji jaučia spaudimą iš pacientų ir jų šeimų, norinčių atlikti kamieninių ląstelių persodinimą bet kokia kaina. Vis dėlto ji žino, kad tokios terapijos dar nebuvo išsamiai patikrintos, o klinikiniai bandymai tik pradedami. Ji nepasiruošusi naudoti kamieninių ląstelių, kol nebus sukurta saugi ir efektyvi terapija, tačiau gydytoja jaudinasi, kad viskam pasiryžę pacientai kreipsis į nesąžiningus žmones, galinčius juos išnaudoti dėl pinigų, nepaisant pavojaus sveikatai.

Dr. Sharon Taylor

INFO CARDSISSUE CARDS

Didelės galimybės

Jei pavyktų įvaldyti embrioninių kamieninių ląstelių galią ir nebūtų oponentų trukdymų, turėtume galimybę gydyti daugybę dabar neišgydomų mirtinų ligų.

Gyvenimas

Kada prasideda žmogaus gyvenimas?

Kas yra embrionas?

Kokį statusą turėtume suteikti 14 dienų embrionui:
• ląstelių telkinio;
• galimo žmogaus;
• gyvybės formos;
• žmogaus gyvybės, turinčios visas žmogaus kūdikio teises?

Turimų pateisinimas

Ar numatoma galimybė išgydyti dabar mirtinas ligas yra pakankamas pateisinimas tam, kad būtų atliekami kamieninių ląstelių tyrimai naudojant žmogaus embrionus?

Etinis kompromisas

Atliekant embrioninių kamieninių ląstelių tyrimus, mažiau nei 14 dienų amžiaus embrionai sunaikinami. Kai kurie asmenys pateikia argumentus, kad net norint išgydyti mirtiną ligonį nepriimtina naikinti naują gyvybę. Kur rasti pusiausvyrą?

Kuri moralinė vertybė svarbesnė?

Ar svarbios praeities moralinės vertybės? Ar turime likti joms ištikimi, ar laikui bėgant turime keisti savo moralines vertybes?

Mokslas ir žmogiškosios vertybės

Ar giliai įsišaknijusios žmogiškosios vertybės aukojamos dėl mokslinių naujovių spaudimo? O gal galima rasti tinkamą pusiausvyrą?

Koks embrionų panaudojimas pateisinamas?

Ar netinkama kurti embrionus vien kamieninių ląstelių tyrimams? Ar nemoralu rinktis ir perteklinius embrionus, sukurtus apvaisinus mėgintuvėlyje, arba embrionus, kurie vis tiek bus sunaikinti?

Atsarginių dalių telkiniai?

Jei embrionus kuriame tik tam, kad panaudotume kaip kamieninių ląstelių šaltinį, ar tai reiškia, kad laikome embrionus tarsi atsarginių dalių telkiniu? Jei taip, ar tai gerai ar blogai?

Kitos su nėštumu susijusios problemos

Ar reikia leisti IVF (apvaisinimą „in vitro“ arba „bandymų mėgintuvėlio“ kūdikius) ir (arba) PGD (embrionų atrinkimą siekiant išvengti sunkių genetinių ligų)?

Kokios bus pasekmės?

Ar klonuotų embrionų ir perprogramuotų ląstelių kūrimas bei naudojimas priartins mus prie klonuotų žmonių kūdikių kūrimo?

Po vieną žingsnelį?

Ar turėtume tirti klonuotus embrionus jau dabar? Ar visgi reikėtų palaukti, kol visapusiškai ištirsime kamieninių ląstelių, paimtų iš atsarginių, mėgintuvėlyje apvaisintų embrionų ar suaugusio žmogaus audinių, potencialą? Ar galimybė perprogramuoti ląsteles turėtų pakeisti mūsų požiūrį į embrioninių kamieninių ląstelių naudojimą?

Kokios turėtų būti mokslo moralinės normos?

Ar turėtume nustatyti mokslo moralines normas? Pavyzdžiui, leisti tirti tik ne embrionines kamienines ląsteles. Kokios įtakos tai turėtų tyrimams? Ar dėl to pasikeistų jūsų moralinė nuostata?

Embrionų tyrimams ir abortams taikomi apribojimai

Ar 14 dienų riba, taikoma embrionų tyrimams, ir 24 savaičių riba, taikoma nėštumo nutraukimui, yra paremta mokslu ar moralinėmis nuostatomis, ar tai yra tik atsitiktinės teisinės ribos?

Mokslo panaudojimo ribojimas

JT pasiūlė uždrausti žmonių klonavimą. Ar visuomenė turėtų stengtis apriboti tam tikras mokslo pritaikymo galimybes? Ar tai visada bus atliekama, jei tik bus galima tai atlikti?

Kas turi būti įtraukti?

Kas turi dalyvauti kuriant kamieninių ląstelių technologijas ir gydymo metodus: vyriausybė, privačios įmonės, fondai, akademinės institucijos?

Kitos pinigų panaudojimo galimybės

Ar visiems kamieninių ląstelių tyrimams skirti pinigai turėtų būti perkelti į užsienio pagalbai skirtą biudžetą, kuris galėtų pagerinti pirminę sveikatos priežiūrą neturtingose šalyse?

Poveikis besivystančioms šalims

Ar šios technologijos prarają tarp turtingų ir vargšų pasaulio gyventojų pagilins ar sumažins?

Kamieninių ląstelių tyrimai susiję ne tik su embrionais

Suaugusiųjų kamieninės ląstelės jau yra naudojamos medicinoje, pvz., persodinant kaulų čiulpus leukemijos atveju. Visi kamieninių ląstelių tyrimai gali padėti geriau suprasti, kaip jos veikia. Ar tai turi įtakos jūsų požiūriui į embrioninių kamieninių ląstelių tyrimus?

Dideli lūkesčiai

Ar viltys, dedamos į žmonių, sergančių degeneracinėmis ligomis, gydymą neturi pagrindo?

Embrionų tyrimai ir gyvenimo kokybė

Kiek galime pateisinti atliekamus prieštaringus tyrimus su embrionais, jei jie skirti senėjančios žmonijos gyvenimui prailginti? Kas bus, jei labai seno žmogaus gyvenimo kokybė netaps geresnė?

Susitaikymas su mirties neišvengiamybe

Ar yra medicininių tyrimų ribos? Ar yra atskaitos taškas, kai turime pripažinti, kad mirtis ir kančia visgi egzistuoja?

Demokratijos klausimas

Ar demokratiška yra šias problemas sprendžianti politika ir kiek demokratiška ji turėtų būti?

Visuomenės vaidmuo

Net ir medicinoje tyrėjai negali sugalvoti taisyklių, kurios tiesiog tenkintų jų tikslus. Visuomenė turi teisę pasakyti, ką reikėtų, o ko nereikėtų tirti. Kokios turėtų būti šios teisės ribos? Kiek visuomenė galėtų kontroliuoti tyrimus?

Kas turėtų mokėti?

Kamieninių ląstelių tyrimai gali labai padėti gydant sunkias ligas. Vis dėlto, kas turėtų finansuoti svarbius tyrimus? Kas turėtų mokėti už brangų, konkrečiam pacientui tinkamų kamieninių ląstelių ir specialių ligai gydyti skirtų ląstelių kūrimo procesą?

Kokie norminiai aktai reikalingi?

Dirbtinės daugiapotencinės kamieninės ląstelės (iPS ląstelės) potencialiai gali būti naudojamos, kuriant klonuotus kūdikius iš suaugusiųjų ląstelių. Kokie norminiai aktai, kontroliuojantys iPS ląstelių tyrimų eigą ir pritaikymą, turėtų būti priimti? Kokius įstatymus turėtume išleisti, atsižvelgiant į ateities tyrimus?

Ar tai politikos klausimas?

Jei tyrimai bus griežtai kontroliuojami teisės aktų ir normų, ar mokslas netaps daugiau politikos objektu? Kokią įtaką turėtų daryti politikos lobistai ne specialistai?

Kas yra kamieninės ląstelės?

Kamieninės ląstelės yra pagrindinės žmogaus kūno ląstelės, kurios gali kopijuoti pačios save arba kurti kitas specialių rūšių ląsteles

Embrionų ir suaugusiųjų kamieninės ląstelės

Embriono kamieninės ląstelės pamažu ima kurti visas kūno ląsteles.
Suaugusiųjų audinių kamieninių ląstelių funkcija – palaikyti tam tikrų kūno ląstelių regeneraciją per visą žmogaus gyvenimą.

Iš kur atsiranda kamieninės ląstelės?

Žmonių kamieninės ląstelės išgaunamos iš:
• embrionų,
• kai kurių suaugusiųjų audinių (pvz., kaulų čiulpų)
• virkštelės kraujo,
• amniono skysčio

Kamieninių ląstelių laikymas ir naudojimas

Mokslininkai gali atskirti kamienines ląsteles ir laikyti jas laboratorijoje neribotą laiką. Jie gali paveikti kai kurias kamienines ląsteles, kad jos virstų specialiosiomis ląstelėmis, pvz., nervų, odos, kraujo ląstelėmis.

Kamieninių ląstelių nauda

Kamieninės ląstelės arba iš jų kilusios specialiosios ląstelės gali sulėtinti ar netgi sustabdyti kai kurias degeneracines ligas, atkurti pažeistus audinius ar išgydyti nudegimus.

Kas yra degeneracinės ligos?

Degenerative diseases can affect people of any age, from childhood through to old age. They include:
• Parkinson’s
• diabetes
• cystic fibrosis
• multiple sclerosis
• muscular dystrophy
• hepatitis
• osteoporosis

Dabartinių tyrimų būklė

Šios srities tyrimai dar tik pradėti. Galbūt vieną dieną kamieninės ląstelės leis sukurti ląstelių pakeitimu grindžiamus gydymo metodus, tačiau nežinoma, koks bus jų veiksmingumas.

Kamieninių ląstelių paėmimas iš embrionų

Embrioninės kamieninės ląstelės paprastai paimamos iš embrionų, sukurtų apvaisinus mėgintuvėlyje. Ląstelės imamos, kai embriono amžius yra maždaug savaitė; jis turi 30–150 nediferencijuotų ląstelių ir yra 0,14 milimetrų dydžio. Tada embrionas sunaikinamas.

Iš kokių embrionų imamos kamieninės ląstelės?

Tyrimuose naudojami embrionai daugiausia yra „pertekliniai“, likę nuo klinikinių procedūrų, pvz., apvaisinimo mėgintuvėlyje. Kai kuriose šalyse leidžiama kurti specialiai tyrimams skirtus embrionus.

Pertekliniai embrionai

Kai apvaisinant mėgintuvėlyje sukuriama daugiau embrionų nei pora pageidauja implantuoti, atsiranda „perteklinių“ embrionų. Šiuo metu Europoje saugoma šimtai tūkstančių tokių embrionų, kurie turėtų būti sunaikinti.

Suaugusiųjų kamieninės ląstelės

Kamieninės ląstelės randamos tokiuose suaugusiųjų audiniuose kaip kaulų čiulpai ir smegenys. Jų yra labai mažai ir dažnai jas sunku išgauti.

Suaugusiųjų kamieninių ląstelių apribojimai

Suaugusiųjų kamieninės ląstelės kuria tik kelių rūšių ląsteles, susijusias su ta konkrečia kūno dalimi (pvz., kaulų čiulpai gamina skirtingų rūšių kraujo ląsteles, bet ne kepenų ląsteles).

iPS ląstelės

Dirbtinės daugiapotencinės kamieninės ląstelės (iPS ląstelės) yra labai panašios į embrionines kamienines ląsteles. Jos sukuriamos perprogramuojant suaugusiųjų ląsteles ir gali būti naudojamos auginant įvairias specialiąsias kūno ląsteles. iPS ląsteles derinant su šeimininko embrioninėmis ląstelėmis galima išauginti visą pelę.

Virkštelės kraujo kamieninės ląstelės

Kamieninių ląstelių gimimo metu būna virkštelėje. Jų daugiau nei suaugusiųjų kraujo kamieninių ląstelių, jas lengviau išgauti, mažesnė jų atmetimo rizika. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad gydant ligas jos gali sukelti vėžį.

Virkštelės kraujo bankas

Jei virkštelės kraujo ląsteles galima paversti į kitų rūšių ląsteles, gimus virkštelės kraują galima užšaldyti ir „padėti į banką“, kad vėliau būtų galima panaudoti ląstelių terapijoje. Tačiau tokios terapijos pritaikymo galimybės dar tolimoje ateityje ir gali pasirodyti, kad dėl techninių kliūčių ir išlaidų praktinio pritaikymo nebus imtasi.

14 dienų riba

Vystantis žmogui, embrionas implantuojasi gimdoje praėjus maždaug 7 dienoms po apvaisinimo, kai pasirodo pirmieji ląstelių skirtumų atsiradimo požymiai. Pirmosios nervų sistemos užuomazgos atsiranda po 14 dienų. Tai yra teisinė embrionų tyrimų riba.

14 dienų ribos priežastys

Prieš 14 dienų tyrimų ribą embrionas gali pasidalyti į dvynius. Pusė, galbūt ir dar daugiau, embrionų pasišalina natūraliai dėl savaiminių spontaniškų genetinių pakitimų, pvz., papildomų DNR chromosomų.

Skirtingos šalys, skirtingos taisyklės

Kai kurios ES šalys neleidžia jokių embrioninių kamieninių ląstelių tyrimų. Kai kurios leidžia tirti tik perteklinius apvaisinant mėgintuvėlyje sukurtus embrionus. JK leidžiama kurti embrionus kamieninių ląstelių tyrimams, taip pat ir klonuotus embrionus.

Klonavimo tikslas ir procesas

JK neteisėta kurti klonuotą žmogaus kūdikį (reprodukcinis klonavimas), tačiau galima teisėtai kurti klonuotą žmogaus embrioną ir auginti iki 14 dienų ribos, kad būtų išgautos kamieninės ląstelės (terapinis klonavimas). Skiriasi ne procesas, o tikslas.

Hibridiniai embrionai

Iš gyvūno kiaušinėlio pašalinus genetinę medžiagą ir pakeitus ją žmogaus DNR, galima sukurti žmonių ir gyvūnų hibridinius embrionus. 2008 m. JK kai kuriems tyrėjams buvo leista kurti tokius hibridus tyrimų tikslais.

Apsaugojimas nuo atmetimo naudojant klonavimą

Naudojant terapinį klonavimą siekiama, kad paciento kūnas neatmestų kamieninių ląstelių kaip svetimo audinio. Ląstelės imamos iš klonuoto embriono, sukurto iš paties paciento ląstelių.

Kaip veikia terapinis klonavimas

Atliekant terapinį klonavimą ląstelės būtų paimamos iš paciento kūno ir sujungiamos su žmogaus kiaušinėliu, iš kurio pašalinta DNR. Taip sukuriamas klonuotas paciento embrionas.

Nėštumo nutraukimas dėl socialinių arba medicininių priežasčių

24 savaitė yra nėštumo nutraukimo dėl socialinių priežasčių riba. Nėštumo nutraukimas dėl medicininių priežasčių yra teisėtas iki galutinio termino (38–40 savaičių).

Klonavimas ir Jungtinės Tautos

2004 m. žlugo Jungtinių Tautų klonavimo draudimas. Visos tautos palaiko reprodukcinio klonavimo (kūdikio gimimo naudojant klonavimo metodus) draudimą, tačiau kai kurios pageidauja uždrausti tyrimus su klonuotais embrionais, kuriuos kai kurios šalys leidžia.

Vaisiaus vystymasis

Vaisiaus smegenų struktūra išsivysto iki 10 savaitės. Nėštumo nutraukimo dėl socialinių priežasčių riba yra 24 savaitės, kai vaisius pradeda reaguoti į šviesą, garsą ir kitus jutiminius dirgiklius. Tačiau teisinė embrionų tyrimų riba yra 14 dienų.

Apsaugojimas nuo atmetimo naudojant perprogramavimąg

Dabar mokslininkai laboratorijoje gali manipuliuoti ląstelėmis, paimtomis iš suaugusiųjų odos ląstelių, kad grąžintų jas į embrioninę būseną. Tai daug paprastesnė ir veiksmingesnė procedūra nei klonavimas.

Vyraujanti žydų pozicija

Iki 40 dienų po apvaisinimo žydų įstatymai embriono nelaiko „žmogaus gyvybe“. Todėl paimti embriono ląstelių moralės požiūriu yra neutralu.

Romos katalikų pozicija

- Prieš: žmogaus gyvybė prasideda nuo vienos ląstelės stadijos.
- Už: pagal šv. Tomo Akviniečio raidos požiūrį: Dievas pamažu perkelia žmogaus sielą į embrioną – vegetacinę sielą, tada juslinę sielą, o vėliau – žmogaus sielą

Protestantų pozicija

Ji apima platų požiūrių intervalą – nuo visiškai priešiško embrioninių kamieninių ląstelių tyrimams iki pozicijų, palankių terapiniam klonavimui

Musulmonų pozicija

Pagal musulmonų įstatymus embrionas gauna sielą ne anksčiau kaip ketvirtą nėštumo mėnesį. Remiantis vyraujančiais musulmonų įstatymais embrioninių kamieninių ląstelių tyrimai moralės požiūriu yra neutralūs.

Register to download vote results of this PlayDecide game.Register