Discover PlayDecide. Download games, prepare, play. GET STARTED

Tüvirakud

Choose your language

PlayDecide games may be available in multiple languages

Play the game

Download, prepare, discuss & collect results.

SIGN INRegister

Sissejuhatus

Tüvirakud on inimkeha põhirakud, mis suudavad teha ühte kahest asjast. Need saavad ennast lihtsalt kopeerida või toota teist tüüpi rakke. Väga varajane loode sisaldab tüvirakke, mis aeglaselt spetsialiseeruvad kõiki keha rakke tootma.

Tüvirakkude meditsiiniline tähtsus

Author / translator

Sissejuhatus

Tüvirakud on inimkeha põhirakud, mis suudavad teha ühte kahest asjast. Need saavad ennast lihtsalt kopeerida või toota teist tüüpi rakke. Väga varajane loode sisaldab tüvirakke, mis aeglaselt spetsialiseeruvad kõiki keha rakke tootma.

Tüvirakkude meditsiiniline tähtsus

Lootest võetud tüvirakke ei süstita täiskasvanud kehasse otse, sest on risk, et nad jätkavad enda kopeerimist ja muutuvad kasvajaks. Aga nendega saab labori erilistes tingimustes kasvatada (põhimõtteliselt) igat tüüpi inimkeha rakke. See annab rakkude asendamiseks, mida harilikult ei saa asendada (nagu südame- ja närvirakud) valmis allika.
Võtame näiteks seljakeeliku vigastusega patsiendi. Teda võib aidata paraneda see, kui närvirakke süstida seljakeelikusse. Närvirakud võivad isegi Parkinsoni tõbe aeglustada või selle peatada. Kõhunäärme rakud võivad saavutada kontrolli suhkruhaiguse üle ja nii edasi. Selle potensiaal on selgelt tohutu, aga praeguses uurimise algfaasis on raske arvata, kui paljud neist lootustest teostatavaks teraapiaks osutuvad. Loodete selline kasutamine on aga väga suurt poleemikat tekitav.

Created 8 September 2010
Last edited 28 June 2018
Topics Ethics, Health, Science
Original English

Policy positions

Policy position 1

Tüvirakkude uurimist võib teostada ainult täiskasvanu või nabanööri vere tüvirakkudega.

Policy position 2

Tüvirakkude uuringut võib teostada ka “ülejäänud” alla 14 päeva vanuse lootega, mis igal juhul hävitatakse.

Policy position 3

Lisaks seisukohale 2, võib uuringut teostada loodete peal, mis on spetsiaalselt IVF-i (kunstliku viljastamise) poolt selleks otstarbeks loodud.

Policy position 4

Lisaks seisukohale 3, võib looteid tüvirakkude uurimiseks kloonida.

Story cards

Thumbnail

Anna Fitzgerald on teadlane, kes tegeleb indutseeritud pluripotentsete tüvirakkude uurimisega. Ta on optimistlik rakkude ümberprogrammeerimise võimaluste suhtes ja arvab, et tüvirakuteraapia saab olema väga tähtis paljude tõsiste haiguste põhjuste kõrvaldamisel. Ta tõdeb siiski, et sellise teraapia rakendamiseni läheb veel kaua aega, ja leiab, et kliiniliste katsete tegemisega ei tohiks kiirustada. Ta on mures selle pärast, et paljudele inimestele sellise teraapia rahaliselt kättesaadavaks tegemine nõuab väga palju ressursse. Ta soovib oma uurimistööga tuua kasu kõigile, mitte ainult väikesele rühmale rikastele patsientidele, kes saavad endale sellist eriravi lubada.

Anna jutt
Thumbnail

Mrs Liz Hopeful on olnud 5 aastat abielus. Ta tahaks väga lapsi saada, aga ta pole rasedaks jäänud. Niisiis on tema ja tama abikaasa alustanud IVF-i ravi. Esimene tsükkel ravist ebaõnnestus, aga neil on külmhoidlas veel 6 loodet. Kõigil neist on oma nimi. Ühes ankeedis oli küsimus, kas nad oleksid valmis annetama osad IVF-i loodetest tüvirakkude uurimiseks.
Mõte, et loodetega eksperimenteeritaks veel edasi, hirmutab Lizi.

Mrs. Liz Hopeful
Thumbnail

Isa O’Reilly on katoliku kiriku preester. Ta näeb maailmas ja oma kodumaal palju kannatusi ja tunneb sellele sügavalt kaasa. Aga ustavana oma kiriku õpetusele, ta usub, et inimese loode on püha eluvorm selle eostamise hetkest peale. Kuid jäädes kooskõlla oma kiriku õpetusega, usub ta, et inimembrüo on püha juba alates viljastumisest. See tähendab, et võimatu on leppida ükskõik millise loote uurimisega. Eksperimente peaks tehtama ainult tüvirakkudega, mis on saadud nabanööri verest. Tema arvates teadlased ei muretse eetilisuse pärast ja seetõttu peaks neid suunama see, kes muretseb.

Isa O’Reilly
Thumbnail

Minu nimi on Įron Sįrallyai. Olen 23-aastane üliõpilane. Sündisin päriliku kaasasündinud immuunpuudulikkusega, mis on kogu mu elu jooksul põhjustanud mitmeid raskeid haigusi. Mu tervislik seisund halvenes viimastel aastatel pidevalt ja lõpuks muutus see väga tõsiseks. Ainus ravi, mis mind aitas, on tüvirakuteraapia. Sain tüvirakud tundmatult täiskasvanud rakudoonorilt, kellele olen väga tänulik. Kogu protsess oli meile mõlemale valutu. Tänu doonortüvirakkudele on minu immuunsüsteem nüüd samasugune nagu doonori immuunsüsteem. Sain tervenemisvõimaluse. Toetan tüvirakuteraapiat (kuid ainult täiskasvanud vabatahtlike doonorite abil), kuna see ravi võib aidata paljude raskete haiguste korral. Kutsuksin siiski üles suhtuma sellesse ravisse kaalutlevalt ja ettevaatusega, kuna see pole mingi imelahendus – kuid võib siiski piisava professionaalse jälgimise korral aidata paljusid inimesi.

Áron Sárallyai
Thumbnail

Sir Grant Cameron juhib ühte juhtivamat loote tüvirakkude uurimise meeskonda.. Teda häirib jultunud emotsionaalne vastuseis tüvirakkude uuringutele. Mõttetu on pidada kogumit rakke selle arengu algstaadiumis millekski, mis peegeldab vastuolu inimese moraali seisukohtadele. Ta sooviks meedia kaudu kokku kutsuda intelligentse, ratsionaalse debati nende inimestega. Kuidas saavad teised inimesed keelata ravi nii paljudele ülejäänutele. Tema arvates on hoopis ebamoraalne seista vastu uuringutele, mille abil saaks leida ravimeid paljudele kurnavatele haigustele.

Sir Grant Cameron
Thumbnail

Janice Fortune on olnud kogu oma elu ettevõtja Ta loob asutuse, et luua uuringuteks inimeste tüvirakke ja neid edaspidi kliiniliselt kasutada.. Ta hoolib haigetest inimestest ja on ka teadlik eetilistest küsimustest, aga tema suurim mure on see, et suur tüvirakke puudutav lubadus võib olla alles 10 aasta kaugusel. Kui loodetega tehtavad uuringud suudavad tuua kiiremaid tulemusi, siis ta kasutab neid; kui täiskasvanud rakud tunduvad uuringuteks paremad, siis ta valib selle tee.

Janice Fortune
Thumbnail

Ted Murdoch on 50-aastane ja tal on hea karjäär. Ta on oma perega lähedane ja ootab, et viimaks pensionile saada. Aga tal diagnoositi Parkinsoni tõbi ja juba ta on kaotamas mõningaid funktsionaalseid võimeid. See haigus hirmutab teda. Ta sureb aeglaselt ja ilmselt põhjustab oma perele sel ajal palju muret. Ta ei taha olla koormaks. Ta on kuulnud, tüvirakkudest, mis võiksid olla võimalikud ravimid ja leiab, et see päästaks temasuguseid inimesi. Temast saab loote tüvirakkude uuringute tugev toetaja.Koos võidavad nad selle haiguse kindlasti.

Ted Murdoch
Thumbnail

Amanda on noor rakubioloog juhtivas tüviraku uuringute instituudis. Hiljuti andsid valitsuse ametnikud tema ülemusele loa kasutada kloonitud looteid, katsetamaks motoorse närvihaigusega patsiendi vere näidisega. Nendest võetakse tüvirakud, et luua varu rakkudest, mis näitavad haigust. Amandal on aga uurimiseks loodud loodete kasutamise suhtes kahtlusi. Ta kardab, et omapäi tegutsevad teadlased võivad tulemusi kasutada, et proovida teha kloonitud lapsi. Projekt on oletuslik, aga see võib saavutada tõsiseid läbimurdeid mõistmaks seda kohutavat haigust. Ta näeb vaeva, et saada aru, mis on tema seisukohad.

Amanda Prentice
Thumbnail

Zed on transhumanist. Tema jaoks taastootev meditsiin koos tüvirakkudega on ainult esmane verstapost. Ta näeb ette kloonimise, geneetika, tüvirakkude, küberneetika ja nanotehnoloogia uuringute ühinemist, mis toovad esile püsivad inimese geneetilised muutused ja palju muud. See mitte ei elimineeri geneetilisi haigusi vaid võimaldab ka lubavad täiustusi geneetikas. Me saame suurendada oma intelligentsust, laiendada oma tundlikuse mõõtmeid, suurendada oma vastupidavust ja üle olla vananemisest. Ta põlastab meie praegust religioosset ja eetilist lühinägelikkust. Me peaks oma inimsaatuse oma kätte haarama. Kõik regulatsioonid riskivad selle saatuse eitamist.

Zed Omega
Thumbnail

Dr. Sharon Taylor on neurokirurg ja puutub sageli kokku patsientidega, kes on raske lülisambavigastuse tõttu halvatuks jäänud. Ta hoiab end kursis uusimate avastustega ja proovib innukalt rakendada ajakohaseid ravitehnoloogiaid, kuid on mures selle pärast, et tüvirakkudest räägitakse sageli nagu mingist imerohust. Ta tunneb patsientide ja nende lähedaste survet siirata tüvirakke olenemata riski suurusest. Ta teab siiski, et sellist teraapiat pole veel põhjalikult testitud ja kliinilised katsed on alles algusjärgus. Ta pole valmis tüvirakke kasutama enne, kui on välja töötatud turvaline ja tõhus teraapia. Samas muretseb ta selle pärast, et meeleheitel patsiendid võivad pöörduda ebaeetiliste inimeste poole, kes võivad neile seda ravi pakkuda raha teenimise eesmärgil, võtmata arvesse terviseriske.

Dr. Sharon Taylor

INFO CARDSISSUE CARDS

Suur potensiaal

Kui loote tüvirakkude väge saaks rakendada ja selle vastased meid ei segaks, oleks meil potensiaal võidelda paljude praegu ravimatute haigustega.

Elu

Kunas algab inimese elu?

Mis on loode?

Mis staatus tuleks anda 14 päeva vanusele lootele:

• lihtsalt kogum rakke;
• tulevane või arenev inimene;
• täielik inimene?

Õigustused uurimisele

Kas võimalus ravida praegu pöördumatuid haigusi on piisav õigustus selleks, et uurida tüvirakke kasutades selleks inimloodet.

Eetiline vahetuskaup

Kas loote tüvirakkude uurimine on vale, kuna on vastuvõetamatu, et hävitatakse uus elu päästmaks haige inimene.

Kelle moraalsed väärtused?

Kas me peaks ise otsustama, millises maailmas me elada tahame ja mitte laskma end siduda varasematest mooraaliväärtustest.

Teadus ja inimväärtused

Kas me peaks olema ettevaatlikud, et mitte ohverdada sügavalt juurdunud inimlikke väärtusi teadusliku innovatsiooni surve all?

Milline loodete kasutamine on õigustatud?

Kas on vale luua looteid lihtsalt tüvirakkude uurimiseks, samas kui kasutatakse vabasid looteid IVF büroos või loodete selekteerimist, mis muidu lihtsalt hävitatakse?

Varuosade masinad?

Kui me loome looteid lihtsalt selleks, et neid kasutada tüvirakkude allikatena, kas see on sama, mis kasutada looteid saamaks varuosi?

Teised rasedusega seotud teemad

Kas me peaks lubama IVF-i (kunstlikku viljastamist ja katseklaasilapsi) või PGD-d (selekteerida looteid, et ära hoida geneetilisi haigusi)?

Libe tee

Kas kloonitud loodete loomine ja kasutamine toob meid lähemale kloonitud inimlaste loomisele?

Üks samm korraga?

Kas me peaksime teostama uuringuid kloonitud loodetega ainult pärast põhjalikku tüvirakkude potensiaali uurimist, mis on pärit vabadelt IVF-i loodetelt ja täiskasvanud koest?

Millised moraalsed piirangud peaks teadusel olema?

Kas me peaksime panema moraalsed piirangud teadusele, lubades ainult mitte-loodete tüvirakkude uurimist? Aga kas me siis ikka saavutaksime kogu loodetud kasu tüvirakkudest?

Piirangud loote uurimisele ja abordile

Kas 14 päeva piirang uurimisel ja 24 nädala piirang abordil baseerub teadusel või moraali erisustel või on need lihtsalt meelevaldsed seaduslikud piirangud?

Teaduse kasutamise piirangud

ÜRO keeld inimese kloonimisele on välja pakutud. Kas ühiskond peaks otsima piiranguid ka teatud teaduslikele rakendustele? Või peaks kõike tegema, mida saab?

Kes peaks olema kaasatud?

Kes peaks olema kaasatud arendamaks rakutehnotoogiaid ja ravi - valitsus, erafirmad, fondid või trustid?

Raha teised kasutusalad

Kas tüvirakkude uurimiseks mineva raha peaks panema välisabi eelarvesse, et suurendada esmase ravi kättesaadavust vaestes riikides?

Mõju arenguriikidele

Kas need tehnoloogiad muudavad ülemaailmse rikkuse ja vaesuse lõhe suuremaks või vähemaks?

Tüvirakkude uurimise küsimus ei põhine ainult loodetel

Kui kogu rahastamine tüvirakkude uuringutelt ära kaotatakse, võib see tähendada ka lõppu täiskasvanud tüvirakkude uurimisele luuüdi doonorluses leukeemiahaigetele.

Kerkivad ootused

Kas me tõstame pöördumatute haiguste käes vaevlevates inimestes valesid lootusi?

Loote uurimine ja elukvaliteet

Kui hästi me saame ennast õigustada teosteades vastuolulisi uuringuid loodetega, et aidata vananeval rahvastikul kauem elada? Mis siis, kui väga vana ea kvaliteeti ei saagi eriti muuta.

Leppimine, et kunagi tuleb surra nagunii

Kust algavad teaduslike uuringute piirangud? Kas tuleb hetk, kui inimene peab leppima oma surelikkusega ja reaalsete kannatustega?

Demokraatia küsimus

Kui demokraatlik on nende teemadega edasi minna ja kui demokraatlik see peaks olema?

Ühiskonna roll

Isegi meditsiinis ei tohi teadlased teha reegleid, mis sobiksid paremini nende eesmärkidega. Ühiskonnal on õigus öelda, mida peaks ja mida ei peaks uurima.

Kes peaks rahastama?

Tüvirakkude uurimine võib kaasa tuua märkimisväärseid edusamme raskete haiguste ravis. Kuid kes peaks nii tähtsat uurimistööd rahastama? Kes peaks maksma patsiendikohaste tüvirakkude ja haiguse raviks vajalike erirakkude kuluka loomise eest?

Milliseid eeskirju ja õigusakte me vajame?

Täiskasvanu indutseeritud pluripotentsete tüvirakkude (iPS-rakkude) abil saab luua suure hulga kloonitud imikuid. Kuidas tuleks reguleerida kontrolli iPS-rakkude uurimise arengusuundade ja rakendusviiside üle? Kuidas reguleerida õigusaktidega tulevasi arenguid?

Kas see on poliitiline küsimus?

Kui teadustööd reguleeritakse liiga rangelt eeskirjade ja õigusaktidega, kas võib tekkida oht, et teadus võib liigselt politiseeruda? Kui suur mõju peaks seda eriala mittetundvatel kuluaaripoliitikutel olema?

Mis on tüvirakud?

Tüvirakud on inimkeha põhirakud, mis suudavad toota endast koopiaid või teist tüüpi rakke.

Tüvirakud lootes ja täiskasvanus

Tüvirakud spetsialiseeruvad lootes aeglaselt tootma kõiki keha rakke. Täiskasvanud koes eksisteerivad tüvirakud selleks, et toota inimese elu jooksul teatud rakke.

Kust tüvirakud tulevad?

Inimese tüvirakud tekitatakse:
• Lootest
• Mõnest täiskasvanud koest (luuüdist)
• Platsenta nabanööri verest
• Amnionivedelik

Tüvirakkude hoidmine ja kasutamine

Teadlased suudavad tüvirakke eraldada ja neid määramatult säilitada. Nad suudavad tüvirakke tekitada ja panna neid muutuma teist tüüpi rakkudeks (närvi- ja naharakkudeks).

Tüvirakkude kasulikkus

Tüvirakud, või neist tuletatud keharakud, võivad suuta aeglustada või isegi peatada degeneratiivased haigused, parandada kahjustatud koed, või ravida põletused.

Mis on degeneratiivsed haigused?

Degeneratiivsed haigused mõjutavad inimesi lapsepõlvest kuni vanaduseni. Need on:
• Parkinsoni tõbi
• diabeet
• tsüstiline fibroos
• skleroos
• lihasdüstroofia
• leukeemia
• hepatiit
• osteoporoos

Praegune uurimisjärk

Uurimustöö on varajases staadiumis. Kunagi võivad tüvirakud viia asendus- teraapiani, aga on teadmata, kui tõhusad need olema saavad.

Tüvirakkude võtmine embrüotelt

Embrüo tüvirakke võetakse tavaliselt katseklaasiviljastamisel saadud embrüotelt. Rakud võetakse umbes nädalaselt embrüolt, kellel on 30–150 diferentseerumata rakku läbimõõduga 0,14 millimeetrit. Seejärel embrüo hävitatakse.

Millistelt loodetelt tüvirakud võetakse

Looted, mida uuringutel kasutatakse, on tavaliselt “ülejääk” kliinilistest menetlustest nagu IVF. Kohati võivad need olla loodud spetsiaalselt uuringu jaoks.

Ülejäänud looted

IVF-s tekivad ülejäänud looted siis, kui luuakse rohkem looteid, kui paarid tahavad siirdada. Hetkel säilitatakse Euroopas sadu tuhandeid selliseid embrüoid ning lõpuks kõik need hävitatakse.

Täiskasvanud inimese tüvirakud

Tüvirakke leitakse täiskasvanud inimese koest nagu luuüdist ja ajust. Neid on arvult vähe ja neid on tihti raske kätte saada.

Täiskasvanud tüvirakkude piirangud

Täiskasvanud inimese tüvirakud toodavad tavaliselt ainult kindlat tüüpi rakke, mis on seotud teatud kehaosaga.(nt luuüdi toodab erinevat tüüpi vererakke, aga ei tooda maksa rakke).

Tüvirakkude praegustest piirangutest ülesaamine

Viimased uuringud annavad lootust, et on võimalik osad tüvirakud muuta teistsugusteks rakkudeks(nt luuüdi närvirakkudeks) See uurimus on algfaasis.

Tüvirakud platsenta nabanööri verest

Tüvirakke leitakse platsenta nabanööri verest sünnituse ajal. Need on täiuslikumad kui täiskasvanud rakud, neid on lihtsam kätte saada ja need tekitavad väiksemaid äratõukamise riske.

Nabanööri vere hoiustamine

Kui platsenta nabanööri vere rakke saaks muuta teisteks rakutüüpideks, võiks sünnituse ajal nabanööri vere külmutada ja panna hoiule, et seda oleks võimalik kogu inimese ülejäänud elu vältel võtta rakuteraapia jaoks.

14 päeva piirang

Inimese embrüo implanteerub emakaseina umbes 7 päeva pärast viljastamist, millal algavad rakkude diferentseerumise esimesed etapid. 14 päeva pärast tekivad esimesed närvisüsteemi osad. Sellega on seatud embrüote uurimise õiguslik piirang.

14 päeva piirangu põhjused

Enne uuringu 14 päeva piirangut võib loode poolduda kaksikuteks ja paljud looted võivad teha iseenesliku abordi.

Erinevad maad, erinevad reeglid

Osad EL maad ei luba üldse loote tüvirakke uurida. Osad lubavad seda teha vaid IVF-st “ülejäänud” loodetega. Suurbritannia lubab luua looteid tüvirakkude uuringuks, sealhulgas ka luua kloonitud looteid.

Kloonimise protsess ja eesmärk

Suurbritannias on ebaseaduslik luua kloonitud inimlast, aga seal on lubatud luua inimese loodet, et teha tüvirakke. Erinevus on ainult eesmärgis, mitte protsessis.

Hübriidembrüod

Inimese ja looma hübriidembrüote loomiseks on vaja eemaldada looma munarakust pärilikkusaine ja asendada see inimese DNA-ga. 2008. aastal said mõned Suurbritannia teadlased loa luua selline hübriid teaduslike uuringute läbiviimiseks.

Äratõukamise ärahoidmine

Teraapiline kloonimine püüdleb selle poole, et patsiendi keha ei tõukaks ära tüvirakke kui võõrkudet. Võttes rakke kloonitud lootelt, mis on patsiendi enda rakkudest loodud.

Kuidas töötab teraapiline kloonimine?

Teraapilises kloonimises võetakse rakud patsiendi kehast ja ühildatakse munarakuga ja selle DNA eemaldatakse. Nii saadakse patsiendile kloonitud loode.

Abort sotsiaalsetel või meditsiinilistel kaalutlustel

24. nädal on sotsiaalsetel põhjustel tehtava abordi viimane tähtaeg. Meditsiinilistel kaalutlustel tehtav abort on seaduslik terve semestri jooksul (38.-40. nädalal).

Kloonimine ja ÜRO

2004.a ei läinud ÜRO-s läbi kloonimise keelustamine. Kõik riigid toetavad taastootva kloonimise keelustamist, kuid osad riigid tahtsid keelustada ka uuringuid kloonitud loodetega, mis on teistel maadel lubatud.

Loote areng

Lootel areneb ajustruktuur välja 10. nädalaks. Abordi piirang sotsiaalsetel põhjustel on 24 nädalat, mil loode hakkab reageerima valgusele, helile ja kompimisele. Aga siiski on seaduslik piirang loote uuringuteks 14 päeva.

Hülgamisreaktsiooni ärahoidmine ümberprogrammeerimise teel

Teadlased suudavad nüüd täiskasvanud inimese naharakkudest eraldatud rakud viia laboris tagasi embrüonaalsesse olekusse. See on palju lihtsam ja tõhusam toiming kui kloonimine.

Rooma-katoliku kiriku seisukoht

- Vastu: inimelu algab pooldumata raku staadiumis.
- Poolt: püha Aquino Thomase lähenemine arenguteooriale: Jumal sisestab embrüosse hinge järk-järgult: kõigepealt sisestatakse vegetatiivne, seejärel sensitiivne ja hiljem inimese hing.

Islami seisukoht

Islamiseaduste kohaselt siseneb hing embrüosse alles raseduse neljandal kuul. Üldised islamiseadused on embrüo tüvirakkude uurimise suhtes neutraalsed.

Register to download vote results of this PlayDecide game.Register